Ocena brak

Mamilaria Karwińskiego

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Mamilaria to najbardziej rozpowszechniony rodzaj z rodziny kaktusów. Jest łatwy w uprawie i zakwita już po osiągnięciu niewielkich rozmiarów. Większość z tych roślin ma kulisty kształt, ale niektóre wytwarzają palcowate łodygi. Wiosną na koronie pojawia się okrąg małych kwiatów. 

M.karwinskiana ma korpus w kolorze bladozielonym, a gdy podrośnie, między płaskimi gruzełkami pojawiają się pęczki białej włókniny. Starsze okazy staję się bardzo włochate. Ta odmiana nie wytwarza bocznych pędów u podstawy, ale dość często stożek wzrostu dzieli się i powoduje pojawienie się dwóch "głów". W kolejnych latach roślina dzieli się ponownie na cztery itd., aż wygląda jak usiana pagórkami. Małe, delikatne, kremowo kwiatki pojawiaja się na wiosnę. Ta mamilaria jest atrakcyjna i łatwa w pielęgnacji, a zakwita, gdy osiągnie już 5 cm średnicy.

Toleruje niższe temperatury (do 10°C), jeśli jest względnie przesuszona. Jak wiekszość roślin, ten kaktus lubi dobrą wentylację, ale bez przeciągów.

Potrzebuje jasnego miejsca przez cały rok i dobrze będzie się czuł na południowym oknie.

W lecie podlewamy obficie, a przed kolejnym nawadnianiem pozwalamy powierzchni kompostu przeschnąć. Jesienią i zimą roślina powinna być nieco przesuszona. Wody dostarczamy tyle, by zapobiec jej zwiędnięciu. Gnije, gdy przy niskich temperaturach podłoże jest wilgotne.

Ten gatunek pochodzi z pustynnych regionów i dobrze czuje się w suchej atmosferze.

Wiosną i latem nawozimy roślinę co 1-2 tygodnie odpowiednią odżywką do kaktusów lub do pomidorów, rozcieńczoną do połowy mocy.

Sadzimy w łatwo prze puszczalnym kompoście ze żwirkiem ogrodniczym do 1/3 objętości.

Zdarza się, że kaktus zaczyna gnić u podstawy z nadmiaru wilgoci, ataku szkodników lub po prostu bez przyczyny. Gdy roślina jest przez wiele lat niedożywiona, jej system korzeniowy staje się coraz słabszy, co powoduje wiele problemów w uprawie. Można temu zapobiec, wyjmując roślinę z doniczki, odcinając widoczną, gnijącą tkankę i odsłaniając zdrową. Odcinamy tkankę po kawałku, żeby cięcie było czyste. Niektóre mamilarie mają mleczny sok, który może wyciekać podczas operacji, co jest zupełnie normalne.

Przycięty okaz umieszczamy w jasnym, suchym i ciepłym miejscu, by powierzchnia cięcia miała kontakt z powietrzem do czasu wytworzenia twardego zgrubienia. W lecie zajmuje to tydzień, w zimie - miesiąc.

Kiedy na roślinie, dookoła miejsca cięcia, uformuje się mocne zgrubienie, wypełniamy doniczkę w połowie kompostem do katusów, a resztę dopełniamy żwirkiem ogrodniczym (piasek nie nadaje się do tego celu). Podstawę rośliny umieszczamy w żwirku, ustawiamy w jasnym miejscu i od czasu do czasu podlewamy. Nowe korzenie wytworzą się po 3-8 tygodniach. Potem kaktusa można przesadzić w normalny sposób.

Podobne prace

Do góry