Ocena brak

MAŁY

Autor /Festus Dodano /30.03.2012

Bez mała prawie, nieomal. Mała Dorrit bohaterka tytułowa powieści (1855-57, wyd. pol. 1925) Charłesa Dickensa będącej atakiem na nieudolność biurokracji (ang. Circumlocution Office 'Ministerstwo Przelewania z Pustego w Próżne') i praktykę zamykania dłużników w więzieniu za długi. Amy Dorrit, urodzona w Więzieniu Marshalsea, spędza tam wraz z ojcem i rodzeństwem większą część życia. Jej narzeczony, spędziwszy tam również czas pewien, poślubia Małą Dorrit. Wreszcie, po uporczywej walce z biurokratyczną administracją państwową, wszystko kończy się dobrze.

Mała Emilia, w powieści David Copperfield (1849-50; zob.) Ch. Dickensa, Em'ly Peggotty, zaręczona z Hamem Peggotty, zakochuje się w jegó dawnym koledze szkolnym Steerforthcie i, uwiedziona przez niego, ucieka z nim; później emigruje do Australii.

Mała Ewa w powieści Chata wuja Toma (1852, wyd. poi. 1901) Harriet Beecher Stowe; córka właściciela Toma, uwielbiana przez Toma. Mała Neli bohaterka powieści Magazyn osobliwości (ang. The O Id Curiosity Shop, 1840) Ch. Dickensa, Neli Trent, mieszka z dziadkiem, właścicielem magazynu. Dziadek przegrywa pożyczone pieniądze i traci sklep. Wraz z wnuczką idą na żebry, a gdy brat jego w końcu ich odszukuje, Neli już nie żyje.

Mała Niedźwiedzica, Mały Wóz, łac. Ursa minor, konstelacja nieba północnego z Gwiazdą (zob.) Polarną; w Polsce widoczna przez cały rok. Grecy kierowali się w podróżach morskich Wielką, Fenicjanie - Małą Niedźwiedzicą. Tales radził Grekom naśladować Fenicjan, gdyż mała jest bliżej Bieguna Płn. Nazywano ją też Kynosura, 'psi ogon', a. Pies Kallisto; zob. Kallisto; Wielki (Wielka Niedźwiedzica).

Mała serenada zob. Eine kleine Nachtmusik. Mała Strana dawniej miasto, dziś jeden z zespołów zabytkowych śródmieścia Pragi czeskiej. Małe kobietki, czyli Meg, Jo, Beth i Amy, popularna książka dla młodzieży (ang. Little W omen, 1868, 1869, wyd. pol, 1876) Luizy May Alcott.

Bohaterką jest Jo March, urwis o zdolnościach literackich; Meg, jej starsza, piękna siostra, poślubiła młodego nauczyciela; delikatna, muzykalna Beth umiera młodo; Amy, artystyczna natura i modnisia, wychodzi w końcu za Lauriego, który daremnie się zalecał do Jo; wreszcie Jo staje się żoną miłego, starego profesora Niemca. W następnych tomach - dalsze dzieje rodziny. Czarujący film (1933) wg powieści, reż. George Cukor, natchniona kreacja Katharine Hepburn w roli Jo.

Małe tragedie, ros. Malen'kije tragićdii, cztery „sceny dramatyczne" białym wierszem (1830) Aleksandra Puszkina: Skąpy rycerz, ros. Skupój rycar', studium skutków skąpstwa; Mozart i Salieri przedstawia zawiść Salieriego o geniusz artystyczny Mozarta i legendarne otrucie go przez Salieriego; Kamienny gość zob. Don Juan; Uczta podczas dżumy, Pir wo wriemia czumy, przekład z ang. dramatu The City of the Plague, 'Zadżumione miasto' (1816), Johna Wilsona; ukazuje wpływ śmiertelnego zagrożenia na ludzkie zachowanie się.

Mały John (wym. dżon), ang. Little John, główny towarzysz Robina (zob.) Hood w ang. cyklu balladowym Robin Hood. Potężny osiłek, zwany naprzód John Little a. John Nailor, spotyka Robina i sprawia mu porządne lanie, po czym, już jako jego wierny kompan, zostaje na nowo ochrzczony jako Little John, a Robin jest ojcem chrzestnym. Mały kapral zob. Napoleon I.

Mały książę bohater tytułowy opowieści (fr. Petit prinM 1943) Antoine'a de Saint-Exupery. Chłopczyk, znaleziony przez autora-pilota na środku Sahary, jest to gość z innej planety, na której kochał różę, myśląc, że jest jedyna na świecie. Na Ziemi spotyka pustynnego lisa-feneka, który ofiaruje mu przyjaźń tylko pod warunkiem, że zostanie przez niego oswojony! Książę daje się ugryźć jadowitemu wężowi i roztapia się w mroku nocnym, porwany nostalgią za swą planetą i różą-już jedną z wielu.

Mały lord bohater tytułowy słynnej książki dla dzieci (ang. Little Lord Fauntleroy, 1886, wyd. pol. 1889) pióra pisarki ang. Frances Hodgson Burnett, 7-letni chłopczyk Cedric Errol zdobywa serce swego „strasznego dziadunia", który wydziedziczył syna z lordowskiego tytułu i majątku za poślubienie Amerykanki.

Wiktoriańskie cudowne dziecko ubrane w czarne aksamity z koronkowym kołnierzem, potrząsające złotymi lokami, nie budzi już dziś sentymentalnych wzruszeń, ale symbolizuje pewien XIX-wieczny typ ubranka chłopięcego a. pięknego, rozpieszczonego, zniewieściałego chłopczyka.

Mieć coś w małym palcu umieć coś, znać coś doskonale, znakomicie się w czymś orientować.

Podobne prace

Do góry