Ocena brak

Malwa ogrodowa

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Malwy są nieodłącznym elementem naszego wiejskiego krajobrazu. Rosną zwykle pod ścianami wiejskich domów i wzdłóż płotów. Pochodzą z krajów dalekiego wschodu.  Ponieważ malwy należą do roślin dwuletnich, w pierwszym roku rozrastają się i zimują, a dopiero w drugim roku - kwitną. Można je wysiewać od wiosny aż do połowy lata. Lipiec jest ostatnim miesiącem siewu tych roślin. Nasiona wysiewamy do skrzynek lub na rozsadniku, na zagonku szerokośći ok. 1 metra. Można sieć je w rządki w odległości co 25 cm lub rzutowo. Kiełkują szybko i łatwo w ciągu jednego, dwóch tygodni. Po wzejściu roślin, siewki przerywa się, jeśli rosną zbyt gęsto, podlewa się w miarę potrzeby i odchwaszcza. Gdy rośliny podrosną i wytworzą 2-3 listki, można je przesadzić na rabaty.

Można to zrobić późną jesienią lub w następnym roku, bo prawie zawsze rośliny dobrze zimują.  Nasiona malw ogrodowych można bez trudu kupić w sklepach ogrodniczych. Jeśli rośliny te mamy w ogródku, to można nasiona zebrać samemu i wysiać, by otrzymać rozszdę na rok przyszły. Niestety, malwy krzyżują się łatwo między sobą, więc nie mamy gwarancji, że otrzymane siewki będą kwitły wiernie tak samo jak rośliny, z których zebraliśmy nasiona.

Malwy często zachowują się na działce jak rośliny trwałe, bo wysiewają się same. Lubią miejsca zaciszne i słoneczne, gleby żyzne, nawiezione, średnio wilgotne. Dobrze rosną na piaszczysto-gliniastych stanowiskach. Sadzimy je zwykle co 50-80 cm. Pięknie wyglądają przy ścianie domu lub altanki albo przy płocie, do którego można je przywiązać, by się nie przewróciły.

  Okazałe łodygi pokryte są od dołu do góry bukietami kielichowatych kwiatów pastelowej barwy: białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne.  Uprawiane gatunki to:

Malwa figolistna (Altheae ficifolia) pochodzi z Syberii. Ma kwiaty żółte.

Malwa ogrodowa (Altheae rosea) jest najbardziej popularna. Kwiaty ma pojedyncze lub pełne w żywych kolorach.

W czasie wegetacji rośliny stosuj zabiegi profilaktyczne, aby zapobiec zarażeniu rdzą i innymi chorobami. Używaj preparatów grzybobójczych i substancji aktywnych. Dbaj o to, by liście roślin były nimi dokładnie zwilżone.

Podobne prace

Do góry