Ocena brak

Malta - Turystyka

Autor /Ernest Dodano /28.09.2011

Mosta. Miejscowosc polozona jest w centrum wyspy. Przyjezdzajacy tu tlumnie turysci chca przede wszystkim zobaczyc kosciól. Kopula tej swiatyni jest czwarta co do wielkosci w Europie. Budowe rozpoczeto w 1833 roku, a ukonczono w 1871. Kosciól budowali robotnicy w czasie wolnym od ich podstawowej pracy, dlatego trwalo to tak dlugo. W czasie drugiej wojny swiatowej 100-kilogramowa bomba przebila kopule i upadla na posadzke, ale nie wybuchla. Mozna ja ogladac we wnetrzu swiatyni.

La Valetta. Miasto zostało założone przez Wielkiego Mistrza Joannitów Jeana de la Vallette`a w roku 1566. Rolę stolicy pełni od 1570 roku. W momencie przejęcia wyspy przez Wielką Brytanię (1801) swoją siedzibę umieścił tu gubernator brytyjski. Od roku 1960 jest stolicą niepodległej Malty. Będąc w mieście trzeba zobaczyć Pałac Wielkich Mistrzów. Pierwotnie była to drewniana budowla, którą w 1571 roku zakupił Zakon Kawalerów Maltańskich. W połowie wieku XVIII siedziba Wielkich Mistrzów była gotowa. Do pałacu wiodą trzy bramy, które prowadzą na duży dziedziniec, a jedna na mniejszy. Duży nazywany jest Dziedzińcem Neptuna, ze względu na stojący tu posąg z brązu przedstawiający władcę głębin, a mały nazwano imieniem księcia Alfreda, jednego z synów królowej Wiktorii.

Częściej jednak określa się go jako Dziedziniec Zegara Pinto. Zegar ten posiada cztery tarcze, wskazuje godziny, dni i fazy księżyca. Godziny wybija czterech Maurów, którzy w rękach trzymają młoty kowalskie. Wnętrze pałacu przypomina, kto był jego rezydentem. Na ścianach wymalowano głownie bitwy morskie, w których uczestniczyły okręty Zakonu. W wielu salach umieszczono dobrze zachowane zbroje, w tym Wielkich Mistrzów. Zbrojownia pałacowa jest świetnym źródłem historii. Na podstawie zgromadzonych tu zbiorów prześledzić można, jak rozwijała się sztuka militarna. W XVI w rozpoczęto budowę katedry dla Zakonu, pod wezwaniem św. Jana.

Z zewnątrz świątynia jest bardzo surowa, za to wnętrze świadczy o tym, że był to jeden z najbogatszych kościołów w Europie, dopóki nie złupili go żołnierze Napoleona. Na suficie obejrzeć można malowidła przedstawiające sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Ściany pokryte są złoconym, cętkowanym wapieniem. Ołtarz główny wykonano z lapislazuli i innych marmurów. Zawsze w czerwcu w katedrze wystawiane są gobeliny flamandzkie przedstawiające Chrystusa i Apostołów.

Podobne prace

Do góry