Ocena brak

Malina tekszla

Autor /Honorat1234567 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Wieloletnia roślina zielna podobna do maliny kamionki, ale zwykle mniejsza: osiąga wysokość 10-20 cm, rzadziej nawet 30 cm. Z podziemnego, pełzającego kłącza wyrastają cienkie, proste lub podnoszące się, pozbawione kolców pędy, które już w pierwszym roku zakwitają. Skręto-ległe liście na ogonkach są trójklapowe do pięciodzielnych (podobne do liści poziomki) z jajowatymi, nieregularnie piłkowanymi listkami długości 2-6 cm, lekko owłosione lub łysiejące. Kwiaty o średnicy 1,5-2,5 cm, w liczbie 1-3, na długich szypułkach, tworzą kwiatostan.

Działki kielicha w liczbie 5-7, są nagie lub gruczołowate, u nasady krótko zrośnięte. Płatków korony jest również 5-7; są one jajowate, barwy różowej, o długości 1-1,5 cm (czasami nawet nieco dłuższe); ich brzegi często bywają ząbkowane. Płatki korony są dłuższe od działek kielicha. Purpurowoczerwone pręciki stoją wyprostowane i w górze nieco się zakrzywiają; są one tak długie, jak szyjki niezrośniętych, owłosionych owocolistków.  

Siedlisko: Wrzosowiska i torfowiska, tundry dalekiej północy; chętnie rośnie również w miejscach cienistych.

Rozmieszczenie: Północna Skandynawia: Finlandia, północna Szwecja, Norwegia.

Okres kwitnienia: Maj i czerwiec.

Rozmnażanie: Za pomocą nasion; kwiaty są zapylane przez owady. (Inne gatunki rodzaju Rubus częściowo tworzą owoce bezpłciowe, co prowadzi do powstawania rozlicznych, często tylko lokalnych, postaci).

Owoce: Podobne do jeżyny owoce zbiorowe z 15-40 soczystymi ciemnoczerwonymi owockami częściowymi. Jadalne owoce mają bardzo przyjemny korzenny smak.

Uwagi ogólne: Tekszla ma rozmieszczenie wokółbiegunowe i sięga na północ jeszcze dalej niż należąca do tego samego rodzaju moroszka.

Podobne prace

Do góry