Ocena brak

Malina moroszka

Autor /Honorat1234567 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Trwałe rośliny zielne rozdziel-nopłciowe, tworzące osobniki męskie żeńskie. Co roku z kłącza wyrastają niekolczaste jednoroczne pędy, mające do 20 cm wysokości, z łuskowatymi przylist-kami jakby z papieru. Każdy pęd wytwarza długoogonkowe liście, niezbyt głęboko 5-7-kla-powe, u nasady sercowate, na brzegu karbowane do piłkowanych. Na dole przy ogonku liściowym stoją małe przylistki, zwykle zredukowane do łusek. Kwiaty rosną pojedynczo na końcach pędów, mają długość do 2 cm, 5 białych płatków korony i 5 o wiele mniejszch działek kielicha, zrośniętych u nasady. Kwiaty żeńskie mają tylko sterylne (niepłodne) pręciki.  

Siedlisko: Obszary torfowiskowe i wrzosowiska; w Polsce także bory bagienne.

Rozmieszczenie: W wyższych szerokościach geograficznych wokół bieguna północnego.

W Europie - szczególnie w Skandynawii; południowa granica zasięgu przebiega w północnych Niemczech. W Polsce moroszka występuje reliktowo na nielicznych stanowiskach na Pojezierzach i w Karkonoszach; jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Okres kwitnienia: Maj i czerwiec.

Owoce: Owoce przypominają jeżynę: liczne niezrośnięte zalążnie tworzą owoc zbiorowy. Dojrzewanie przebiega powoli w ciągu roku, barwa zmienia się od żółtozielonej poprzez czerwień do lśniąco żółtopomarańczowej. Soczyste, kwaskowate, ale smaczne owoce zawierają dużo witaminy C i w Europie Północnej są chętnie zbierane.

Dojrzałość owoców: Od końca sierpnia.

Uwagi ogólne: Z powodu jednopłciowych kwiatów moroszka wyraźnie odbiega od innych pokrewnych gatunków jeżyn. W południowej części Europy Środkowej przeważnie wyginęła utrzymując się jeszcze tylko w Karkonoszach.

Podobne prace

Do góry