Ocena brak

Makatka wełnista

Autor /Nikodem090 Dodano /30.01.2012

Wygląd: długość około 1 cm. Wszystkie środkowoeuropejskie gatunki makatek (Anthidium), których jest 8, charakteryzuje, podobny jak u os, czarno-źółty rysunek na pierścieniach odwłoka. Łatwo jednak stwierdzić po innych cechach, że należą one do nadrodziny pszczół, a nie os.

Środowisko: tereny otwarte. Należąca do mie-sierkowatych (Megachilidae) makatka wełnista buduje gniazdo w jamkach wygrzebanych przez siebie w ziemi wśród traw.  

Występowanie: szeroko, choć wyspowo, rozmieszczona w Europie.

Liczebność: nieliczna.

Rozród: podczas lotu makatki potrafią unosić się w powietrzu niejako zawisając w jednym miejscu. W ten sposób zatrzymują się nad kwiatem i nie siadając na nim wysysają z niego nektar. Czasem zachowują się tak również nad swoim gniazdem, które budują z włosków roślinnych, na przykład dziewanny. Niektóre gatunki wykorzystują także żywicę, za pomocą której przyklejają na spodniej stronie kamieni swoje komórki lęgowe.

Uwagi: blisko spokrewnione z makatkami są miesierki (rodzaj Megachile), które do budowy gniazd wykorzystują wycięte przez siebie i następnie odpowiednio zwinięte kawałki liści.

Podobne prace

Do góry