Ocena brak

Mahonia japońska

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Mahonia to wiecznie zielony, azjatycki krzew o interesujących, wyraźnie zarysowanych liściach, które szczególnie dobrze wyglądają pokryte szronem lub otulone czapami śniegu. Kiedy miną zimowe mrozy, zaczynają pojawiać się wiotkie pędy z wczesnymi żółtymi kwiatami, które przepełniają powietrze mocnym zapachem. Mahonia kwitnie co jakiś czas, od III do V, wytwarzając długie, 30-centymetrowe grona kwiatowe, które są wymarzoną ozdobą bukietów. Bardzo intensywny zapach mahonii jest podobny do woni konwalii. Miejsce kwiatów z czasem zajmują granatowo-czarne owoce.

Cierniste liście z wierzchu są błyszczące i zielone, pod spodem nieco bledsze. Warto wybrać takie miejsce dla mahonii, aby zapach rośliny swobodnie roznosił się po ogrodzie.

Najlepiej sadzić dobrze ukorzenione okazy o każdej porze roku, z wyjątkiem suszy lub mrozu.

Mahonia pochodzi z półlesistych rejonów południowo-wschodniej Azji. Toleruje stanowiska półcieniste, ale w miejscach nasłonecznionych o wiele lepiej i piękniej kwitnie. Wtedy też jej liście czerwienieją.

Najlepsza jest żyzna, próchniczna i wilgotna gleba, która nie jest jednak zbyt mokra wiosną, ani nie wysycha latem.

Roślina lubi lekko kwaśną lub obojętną glebę (pH 6-7). Do ziemi dodajemy rozłożoną materię organiczną, a przy ciężkich glebach piasek ogrodowy.

Mahonia jest odporna, ale podczas bezśnieżnych zim może przemarzać. Wiosenne zasychanie liści może być spowodowane różnicą temperatur między dniem i nocą oraz brakiem wody.

Roślina czasem może mieć patykowaty wygląd - pomoże tu dokładne przycinanie, przy którym jednak nie powinno się zatracić jej wysmukłej budowy. Usuwamy odrosty wiosenne. Po bardziej drastycznym przycięciu roślina odrodzi się od korzeni.

Krzew rozmnażamy, pobierając na wpół zdrewniałe sadzonki w połowie lata.

Interesujące okazy mahonii japońskiej należą do grupy Bealei. Rośliny z tej grupy mają twardsze, krótsze, często bardziej strzeliste pędy kwiatowe. Ich liście są bardziej cierniste i grubsze niż u rośliny macierzystej.

Najgroźniejszą chorobą jest rdza. Na górnej stronie blaszki liściowej mahonii powstaje wiele krwistoczerwonych plamek, na stronie spodniej zaś brunatne, pylące pęcherzyki. Wytnij i spal zaatakowane części i spryskaj na wiosnę cieczą bordoską lub burgundzką.

Rdza berberysu pojawia się w postaci małych pomarańczowych banieczek na fioletowo-czerwonych plamach na spodzie liści. Można zastosować fungicyd.

Podobne prace

Do góry