Ocena brak

Magnolia chińska

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

To piękne drzewo o rozłożystej budowie należy do często spotykanej odmiany, zrzucającej na zimę liście. Kwiaty w kształcie kielichów osiągają szerokość 15 cm i pojawiają się w kwietniu lub maju. Drzewo to w pełni pokrywa się liśćmi dopiero na początku czerwca. Woskobiały kwiat ma purpuroworóżowy odcień u nasady płatków i intensywnie pachnie. Nasieniostany, które z nich powstają, przypominają wyglądem szyszki i są bardzo dekoracyjne.

Aby zminimalizować uszkodzenia korzeni, najlepiej kupić drzewko w pojemniku. Przy sadzeniu obficie podlewamy, a potem również w suchych okresach następnego roku.

Drzewka powinny rosnąć w pełnym słońcu lub w delikatnym cieniu. Nie należy ich umieszczać od strony wschodniej. Gorące słońce może uszkodzić ich delikatne pąki.

Rośliny lubią wilgoć, ale ukorzenione drzewa, które rosną w żyznej ziemi, mogą wytrzymać suszę.

Należy sadzić magnolię w żyznej i lekko kwaśnej ziemi. Idealna gleba powinna być dobrze przepuszczalna, wzbogacona zbtwiałymi liśćmi, torfem lub kompostem, o głębokości ponad 60 cm.

Drzewo toleruje zanieczyszczenia atmosferyczne i dobrze rośnie w miastach. Należy chronić je przed wiatrem.

Magnolia ma wrażliwe korzenie, należy ostrożnie ją okopywać! Martwe odrosty powinno się przycinać po okresie kwitnienia.

Szczepki nie są łatwe w rozmnażaniu. Należy sporządzic nacięcie na spodniej stronie nisko rosnącej, młodej gałęzi i umieścic jej koniec w ziemi, w dołku (5 cm). Przykryć ziemia i zostawić do czasu, gdy pojawią sie korzenie. Ostrożnie oddzielić od macierzystej rośliny i umieścić w donicy.

Do uprawy poleca się zwłaszcza: 'Alba Superba' (wcześnie kwitnie, pachnie); 'Brozzonii' (późno kwitnie, szybko rośnie, o dużych kwiatach); 'Rustica Rubra' (późno kwitnie, o różowo-czerwonych kwiatach).

Młode drzewka często są atakowane przez mszyce, a poszarpane liście wskazują na szkodniki z rodziny tasznikowatych. W razie inwazji mniejszych owadów stosuje się środki owadobójcze.

Jeśli odczyn gleby lub używanej do podlewania wody jest zbyt alkaliczny, liście staną się wyblakłe. Można je spryskać odżywką.

Podobne prace

Do góry