Ocena brak

Mącznica lekarska

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona, płożąca się krzewinka szpalerowa, tworząca rozległe, gęste kobierce, z bujnie rozgałęzionymi, rzadko korzeniącymi się pędami do 1,5 m długości i obłymi gałęziami o czer-wonobrunatnej korze.

Liście skrętoległe o bardzo krótkich ogonkach, grube, jędrne, skórza-ste, do 30 mm długości i 12 mm szerokości, odwrotnie jajowate do odwrotnie lanceto-wato-klinowatych, tępe lub słabo wycięte, całobrzegie, przeważnie owłosione na brzegu i nerwie środkowym, z wierzchu, ciemne błyszczące, pod spodem jaśniejsze z wyraźną, ale nie wystającą siatką nerwów.

Kwiaty 5-krotne, zielonkawobiałe albo czerwonawe lub tylko z czerwonawymi wierzchołkami, zebrane w krótkie, szczytowe, mniej więcej 10-kwiatowe wiszące grona. Szypułki mniej więcej tak długie jak kielich, nagie, u nasady z dwoma małymi, orzęsionymi podkwiatkami.

Przysadki kędzierzawo owłosione i ogruczolo-ne. Działki kielicha małe, zrośnięte, z okrąg-ławymi koniuszkami. Korona kwiatu jajowa-to-dzbaneczkowata, do 6 mm długości, wewnątrz owłosiona, jej małe ząbki są na zewnątrz odgięte.

Pręcików 10, zamkniętych w koronie, pylniki zabarwione purpurowo, otwierające się na szczycie dwoma otworkami i zaopatrzone w dwa długie wyrostki. Zalążnia górna, przeważnie 5-komorowa, szyjka dłuższa od pręcików. Owocem jest szkarłatnoczer-wona, kulista, mączysta jagoda otoczona przez kielich, z 5—7(—10) nasionami.

Siedlisko: Na piasku, torfowisku i na glebach wapiennych (tylko na południu), na podłożu skalnym; na niżu w luźnych, suchych lasach (w Polsce sosnowych); w wysokich położeniach jako składnik formacji krzewinkowych. Sięga do 2500 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Rozpowszechniona prawie w całej Europie, na południu tylko w górach.

Okres kwitnienia: Od marca do lipca.

Podobne prace

Do góry