Ocena brak

Mącznica lekarska

Autor /Honorat1234567 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Krzewinka wysokości 20-60 cm z płożącymi się i często ukorzeniającymi się gałązkami, które daleko pełzają i skutkiem tego często powodują powstawanie rozległych darni. Liście dość grube, skórzaste, długości 15—20 mm, są z reguły odwrotnie jajowate, często również ło-patkowate. Krótkoogonkowe i skrętoległe wyrastają na zdrewniałych gałązkach i skupiają się na ich końcach w regularne pęczki. Liście mącznicy są całobrzegie i w przeciwieństwie do liści podobnej borówki brusznicy mają na dolnej stronie wgłębione siatkowate unerwienie, nie są gru-czołowato punktowane. Dzbaneczkowate, białe lub jasnoróżowe kwiaty mają czerwonawe ząbkowane brzeżki; są zebrane po 3-12 w szczytowe grona. Rozwijają się z nich później lśniąco czerwone jagody długości 5-8 milimetrów.  

Siedlisko: Na niżu suche, świetliste lasy sosnowe i zarośla, wrzosowiska, kamieniste zbocza, suche brzegi rowów; w górach alpejskie zbiorowiska krzewinkowe do 2500 m n.p.m. (w Alpach). Wymaga gleby próchnicznej, ubogiej w wapń.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa oprócz południowego wschodu. W Niemczech występuje rzadko, na rozproszonych stanowiskach w Alpach i na północy kraju, ponadto sporadycznie na pogórzu i w Harcu, w północno-wschodniej Hesji i Frankonii oraz nad Jeziorem Bodeńskim. Jeszcze w poprzednim stuleciu była znajdowana w Westfalii, ale tam, jak i w wielu innych okolicach wyginęła i dzisiaj na nielicznych stanowiskach jest silnie zagrożona. W Polsce w północnej części niżu występuje często, w południowej - rzadko; w Karpatach bardzo rzadka.

Okres kwitnienia: Od marca do lipca.

Owoce: Jagody podobne do brusznic są wprawdzie jadalne, ale kwaśne i cierpkie w smaku; lubią je tylko nieliczni ludzie. Innego zastosowania nie mają.

Podobne prace

Do góry