Ocena brak

Macierzanka piaskowa

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Wieloposta-ciowy gatunek zbiorowy. Roślina wieloletnia, od 5 do 30 cm wysokości, z płożącymi się lub podnoszącymi, często korzeniącymi się łodygami, u nasady zazwyczaj nieco zdrewniała. Liście krzyżowo naprzeciwległe, płaskie, odwrotnie jajowate do równowąskoeliptycz-nych, w przeciwieństwie do uprawnego tymianku właściwego (Thymus vulgaris) nie są od dołu białofilcowate. Kwiaty różowoczerwo-ne do czerwonofioletowych, zebrane na końcach łodyg i w pachwinach liści w kuliste główki lub krótkie kłosy. Cała roślina, a szczególnie kwiaty i roztarte liście, wydzielają silny, przyjemny korzenny zapach.  

Siedlisko: Przydroża, zbocza, murawy kserote-rmiczne, murawy stepowe, pastwiska, wygony, rzadkie lasy; chętnie na glebach piaszczystych; do 2500 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Cała Europa. W Niemczech rozpowszechniona, częściowo nawet pospolita (mimo to umieszczona jest tam na czerwonej liście gatunków zagrożonych). W Polsce bardzo pospolita na całym niżu.

Okres kwitnienia: Od maja do października; w Polsce od czerwca do września.

Substancje zawarte w roślinie: Olejki eteryczne z p-cymolem, tymolem, pinenem, karwak-rolem; garbniki, flawony.

Zastosowanie i działanie: Środek łagodnie wy-krztuśny przy kaszlu oraz wzmacniający żołądek; zewnętrznie do kąpieli sprzyjających lepszemu ukrwieniu i ogólnie wzmacniających (szczególnie dla przeziębionych lub osłabionych dzieci). Tymianek właściwy działa bardzo podobnie, ale silniej.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Ser-pylli)-. 1/2-1 LH jako napar. WLH: Thymus serpyllum (świeże kwitnące ziele); spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do września.

Podobne prace

Do góry