Ocena brak

Macierzanka

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Sposród wielu odmian macierzanki, 'Doon Valley' jest jedną z najładniejszych i nie ma znaczenia, że jej pochodzenie jest niepewne. Choć jej liście mają cytrynowy aromat, ta odmiana uprawiana jest raczej dla walorów dekoracyjnych niż kulinarnych. Masa oliwkowozielonych liści nakrapianych złotem nadaje tej roslinie wygląd wielobarwnej. Późnym latem, na długich łodygach ponad liśćmi, pojawiają się pąki, które rozwijają się w okrągłe, lawendowe kwiaty. Żywotna, płożąca macierzanka świetnie nadaje się do obsadzania obramowań ścieżek i tarasów oraz kamiennych skrzynek z innymi ziołami. Nie jest ona przystosowana do uprawy we wnętrzach, gdyż potrzebuje chłodnych warunków. Dobrze czuje się w okiennych skrzynkach. W zimne dni, koniec każdego z listków zmienia kolor na terakotowy, co wzmaga urok tej odmiany macierzanki.

Macierzanka 'Doon Valley' jest całkowicie odporna na mróz i toleruje temperatury do -5°C.

Ta piękna roślina lubi słońce i najlepiej rośnie w bardzo jasnym miejscu. W małej doniczce może w lecie ucierpieć na silnym, południowym słońcu.

Staramy się utrzymać kompost cały czas wilgotny, ale nie przemoczony. W zimie podlewamy obficie, gdy powierzchnia podłoża już przeschnie. Macierzanka toleruje twardą wodę.

Jako roślina uprawiana na dworze, nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności. Macierzanka pochodzi z gorących regionów sródziemnomorskich, dlatego toleruje suche powietrze.

Roślin w doniczkach na dworze nie nawozimy przez pierwszy rok po przesadzeniu, o ile stosujemy kompost dobrej jakosci. Dojrzałym okazom wymieniamy wiosną wierzchnią warstwę ziemi.

Stosujemy lekki, łatwo przepuszczalny kompost. Wybieramy podłoże na bazie gliny z dodatkiem grubego piasku (garsć na każdą doniczkę o średnicy 15 cm). Macierzanka 'Doone Valley' lubi lekkie, piaszczyste gleby, dlatego do cięższego podłoża dodajemy piasek ogrodniczy. Rośliny w doniczkach przesadzamy co roku na wiosnę.

Okrywająca podłoże macierzanka jest bardzo żywotna. Jej centralna część zamiera po 3-4 latach, a dalsze części ukorzeniają się w miarę rozszerzania. Odmładzamy roślinę, wykopując ją, usuwając i przesadzając młodsze części do świeżego kompostu, a pierwotną roślinę wyrzucamy. Aby utrzymać krzewiasty pokrój, obrywamy przekwitnięte główki kwiatowe. Biała muszka lubi macierzankę. Ponieważ ten szkodnik ma złożony cykl życiowy, a osiągnięcie każdej fazy rozwoju zajmuje 4 dni, jego zwalczanie jest dosć skomplikowane. Wybieramy odpowiedni rodzaj insektycydu i stosujemy go zgodnie z instrukcją. Ponieważ ta odmiana jest przede wszystkim rośliną ozdobną, a nie spożywczą, warto rozważyć zastosowanie silnego środka owadobójczego.

PRZEPISY I RECEPTY

Przydatne kwiaty. Ta macierzanka ma raczej dekoracyjne niż kulinarne zastosowanie. Jest dość sucha, ale jej ładne kwiaty można po wysuszeniu wykorzystać do zapachowego potpourri. Łodygi z kwiatami wieszamy do góry w ciemnym, przewiewnym miejscu, a następnie oddzielamy wyschnięte główki kwiatowe. Kwiaty można wkładać też do torebek z materiału, by spełniały rolę podobną do lawendy.

Podobne prace

Do góry