Ocena brak

Łubin Russell

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Łubin to najważniejsza roślina w rustykalnym ogrodzie. Wydłużone, osiągające 60 cm kwiatostany złożone z wonnych drobnych kwiatków są piękną ozdobą letniej rabaty, palczaste liście stanowią zaś dekorację przez cały sezon. Łubin kwitnie od czerwca do sierpnia, wysiany później od sierpnia do pierwszych mrozów. Najpopularniejsze mieszańce z grupy Russela mają kwiaty we wszystkich odcieniach różu, błękitu, bieli, żółci aż po ich dwubarwne kompozycje. Można też wybierać odmiany o różnej wysokości.

Podczas łagodnej zimy na łubinie rozwijają się kolonie mszyc, które atakują liście, a latem zajmują też kwiaty. Natychmiast należy zastosować insektycyd.

Czarny śluz i gnicie tkanek rośliny to objawy zgnilizny korzeni. Stosujemy fungicyd lub obrywamy i palimy zaatakowane liście.

W czasie gorącego suchego lata na liściach może się pojawić nalot charakterystyczny dla mączniaka. Należy zastosować fungicyd.

Łubin najlepiej czuje się na lekko kwaśnych glebach (optymalne pH to 5,5-7,0).Rozmnażamy przez sadzonki odcięte wiosną lub z początkiem lata, albo przez wysiew zakupionych nasion. Wysiewamy je wiosną przy temperaturze min. 13°C. Nacinamy najpierw otoczkę nasionka i moczymy przez noc w ciepłej wodzie, by pobudzić kiełkowanie. Przez wysiew nasion uzyskujemy rośliny nie zakażone wirusami.

Podobne prace

Do góry