Ocena brak

Łosoś adriatycki

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: dość silnie wydłużone, zależnie od miejsca występowania silniej lub słabiej wy-grzbiecone, spłaszczone bocznie ciało z wysokim, krótkim trzonem ogonowym. Małe łuski, 101-103 wzdłuż linii bocznej, 20-21 pomiędzy płetwą tłuszczową a linią boczną. Mała głowa z uderzająco tępym, jak na łososiowate, pyskiem; bardzo szeroka, krótka górna szczęka; otwór gębowy stosunkowo słabo wcięty, sięgający tylko do środka oka. Uzębienie lemiesza: płytka z 2-6, trzon z 9-18 zębami ustawionymi w dwa szeregi. 

Ubarwienie: grzbiet zielonkawy do brązowawego, boki jaśniejsze, strona brzuszna żółtawobiała. Po bokach ciemne, a wzdłuż linii bocznej i pod nią czerwone, jasno obwiedzione plamki, podobnie jak u pstrąga potokowego. Młode ryby z ciemnymi, poprzecznymi przepaskami.

Długość: 25-40, maksymalnie 50 cm.

Występowanie: Dalmacja (Chorwacja).

Podgatunki: S. o. oxyrhynchus (w rzece Neretwa), S. o. kerkensis (w rzece Krka).

Środowisko: zimne, dobrze natlenione rzeki i strumienie.

Tryb życia: ryba osiadła, nie odbywająca związanych w tarłem wędrówek.

Rozród: trze się od października do grudnia. Samica składa ikrę do owalnych zagłębień, wygrzebanych w żwirowatym dnie w miejscach o silnym prądzie.

Pokarm: drobne bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, owady opadłe na powierzchnię wody), w starszym wieku głównie ryby.

Gatunek pokrewny: w Jeziorze Ochrydzkim żyje łosoś ochrydzki* (S. ohridanus).

Podobne prace

Do góry