Ocena brak

ŁOKIEĆ TENISISTY

Autor /hugonboss Dodano /21.11.2013

Jest to choroba powodująca dużą bolesność palpacyjną i, bolesność przy ruchach nadkłykcia bocznego lub przyśrodkowego kości ramiennej. Choroba jest pochodzenia urazowego lub mikrourazowego i polega na zapaleniu ścięgna w miejscu przyczepu mięśni prostowników (nadkłykieć boczny) lub zginaczy (nadkłykieć przyśrodkowy) palców (enthesitis, entezopatia). Manifestuje się to nierzadko w obrazie rentgenowskim zgrubieniem i nierównością zarysu kości w tym miejscu i obecnością drobnych zwapnień.

Żapalenie nadkłykcia bocznego jest częstsze; zdarza się u kierowców, praczek, tenisistów, osób podnoszących skrzynie i paczki. Ból w okolicy łokcia zjawia się przy zgięciu grzbietowym nadgarstka związanym z unoszeniem jakiegoś, nieraz niewielkiego, ciężaru.

Leczenie polega na wstrzyknięciu do przyczepu ścięgna, dokładnie w miejscu największej bolesności palpacyjnej-, 10 mg hy-drokortyzonu lub, lepiej, 1 ml Diprophos, 20 mg Depo-Medrolu lub innego preparatu gli-kokortykoidowego o przedłużonym działaniu do wstrzykiwania miejscowego.

 

Podobne prace

Do góry