Ocena brak

Łodzie podwodne

Autor /Pilot0 Dodano /31.01.2012

Pierwsze łodzie podwodne były naprawdę łódkami wiosłowymi, zbudowanymi z drewna i skóry, poruszającymi się pod powierzch­nią wody. Nowoczesny atomowy okręt podwodny jest potężną i groźną machiną wojenną zdolną przepłynąć 500 tysięcy km zuży­wając 5 kg paliwa nuklearnego.
Po raz pierwszy użyto lodzi podwodnej do ataku na okręt nieprzyjaciela w 1776 roku podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki (1775-1783). Niewielka łódź podwodna Turtle (czyli Żółw) miała docze­pić minę do stojącej na kotwicy w Zatoce Nowo­jorskiej brytyjskiej fregaty Eagle (czyli Orzeł). Atak nie powiódł się, jednak Żółwiowi udało się niepostrzeżenie podpłynąć do brytyjskiego okrę­tu, udowadniając przydatność militarną tego typu jednostek. Śrubę okrętową Żółwia napędzał peda­łujący człowiek.
Znalezienie bardziej wydajnego sposobu napę­dzania łodzi podwodnych nie było sprawą łatwą.
Nadające się do napędzania łodzi silniki elek­tryczne skonstruowano w latach trzydziestych XIX wieku. Wydawały się one idealnym źródłem napę­du okrętu podwodnego, gdyż nie produkowały żad­nych spalin 1 jiie zużywały tlenu. Jednak nie było to rozwiązanie kompletne, gdyż baterie zasilające silnik wyczerpywały się bardzo szybko.
W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia wynaleziono akumulatory, czyli baterie, które moż­na było powtórnie ładować. Jednocześnie rozwi­nięto konstrukcję prądnicy, która mogła to czynić. Teraz należało tylko wyposażyć łódź w dodatko­wy silnik, który napędzałby prądnicę.

Podobne prace

Do góry