Ocena brak

LODOWCE i LĄDOLODY - rozmiary i rozmieszczenie współczesnego zlodowacenia

Autor /Dymitr Dodano /22.09.2011

Współcześnie lodowce zajmują ok. 15,5 mln km² (półtorej razy więcej niż powierzchnia Europy). Stanowi to ok. 10% ogólnej powierzchni lądów. Lodowce dzielimy na dwa główne typy: - kontynentalne (zwane lądolodami) i – lodowce górskie.

Rozmieszczenie obszarów zlodowaconych na Ziemi ukazuje, że lądolody bądź lodowce górskie występują niemal na wszystkich kontynentach, a największe ich zgrupowanie jest w obszarach podbiegunowych.

Lodowce powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu umożliwia gromadzenie się dużych ilości śniegu i szadzi, które w skutek niskich temperatur nie są stapiane. Lodowce wraz ze spadkiem terenu mogą się przemieszczać, a ogromna ich masa przekształca rzeźbę terenu.

Lodowce górskie – składają się z dwóch zasadniczych części: I pola firnowego i II jeziora lodowcowego. Ruch lodowców górskich powoduje powstawanie pod polami firnowymi przegłębień terenu, zwanych kotłami lodowcowymi lub karami.

Lądolody – to lodowce na lodzie tworzące rozległą i wypukłą pokrywę lodową, poruszającą się frontem we wszystkich kierunkach, np. Grenlandia.

I. ANTARKTYDA -> 13’200 tyś. km²;

II. ARKTYKA -> 2’083 tyś. km²;

III. AZJA -> 114 tyś. km²;

IV. Ameryka Północna -> 67,6 tyś. km²;

V. Ameryka Południowa -> 25 tyś. km²;

VI. EUROPA -> 8,6 tyś. km².

Podobne prace

Do góry