Ocena brak

Łoboda oszczepowata

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna do 1 m wysokości, od nasady w górę odstająco rozgałęziona, za młodu mączysto oproszona, później łysiejąca. Liście normalnie naprzeciwległe, na ogonkach. Blaszka liściowa trójkątna i oszczepowata, z kątami nieco wyciągniętymi, całobrzega lub ząbkowana, spiczasto kolczasta. Kwiatostan niewyraźny na końcu pędu, składa się z licznych, oddalonych jeden od drugiego, pęczków kwiatów.

Kwiaty małe i niepozorne, jednopłciowe, ale w pęczkach stojące razem obok siebie. Kwiaty żeńskie bez okwia-tu, ale otoczone dwoma trójkątno-romboidalny-mi podkwiatkami. Kwiaty męskie bez podkwiat-ków, z 3-5 małymi, u nasady słabo zrośniętymi działkami okwiatu i tak samo stykającymi się w nasadzie 3-5 pręcikami. Zalążnia z boku spłaszczona. Podkwiatki na dojrzałym owocu powiększone. Nasiona małe, brunatne.

Siedlisko: Preferuje siedliska wilgotne, zasób ne w azot, często także zasolone. Można j znaleźć nad rowami i brzegami cieków, na śmietniskach i na wpół suchych gruntach muli stych. Na wybrzeżu aż do strefy zalewane przez morze.  

Rozmieszczenie: Europa i na całej półkuli pónocnej, wszędzie jednak tylko w niższych położeniach.

Okres kwitnienia: Od czerwca do września.

Zastosowanie: Daje się używać zarówno ni surowo jako sałatka, jak również gotowani jako jarzyna podobna do szpinaku. W Europii Wschodniej przyrządza się z tej rośliny rodzą kiszonki.

Uwagi ogólne: Gatunek wielopostaciowy, zale żnie od siedliska. Blisko spokrewniona łobodi ogrodowa (Atriplex hortense) różni się okrąg-ławymi podkwiatkami.

Jest ona bardzo zasób na w witaminę C i szczególnie w starożytność była uprawiana jako roślina warzywna. W Pol sce spotyka się ją jeszcze czasami w uprawie oraz tu i ówdzie zdziczałą.

Podobne prace

Do góry