Ocena brak

LIZOSOMY

Autor /IzaakGgG Dodano /25.07.2013

Jedne z organelli w cytoplazmie komórek zwierzęcych, mające postać niewielkich, wypełnionych enzymami hydrolitycznymi, pęcherzyków. Główną funkcją lizosomów jest rozkładanie złożonych substancji wielkocząsteczkowych do związków prostszych, które wykorzystywane są następnie przez komórkę między innymi jako źródło energii.

W lizosomach odkryto obecność ponad 40 różnych enzymów, które powstają w aparacie Golgiego, skąd transportowane są do lizosomów dzięki dołączonym do nich specyficznym resztom węglowodanowym. Są one odpowiedzialne za hydrolizę tłuszczy, białek, cukrów i kwasów nukleinowych, zarówno tych wyprodukowanych przez komórkę, jak i pochodzących z zewnątrz.

W tym ostatnim przypadku, wchłonięte przez komórkę obce substancje otaczane są pęcherzykiem z części błony komórkowej, który następnie ulega fuzji z lizosomem, tworząc tzw. li-zosom wtórny. Umożliwia to ich rozłożenie. W sytuacji drastycznego braku substancji odżywczych, lizosomy mogą wybiórczo rozkładać inne organelle komórkowe, pozwalając w ten sposób na wykorzystanie budujących je związków jako źródeł energii.

W wyniku śmierci komórki, lizosomy rozpadają się, uwalniając zawarte w ich wnętrzu enzymy do cytopłazmy, co powoduje rozkładanie wszystkich organelli komórkowych i samozniszczenie komórki.

Podobne prace

Do góry