Ocena brak

Liwistona chińska

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Ta fantastycznie wyglądająca roślina jest idealna do ozdabiania dużych pomieszczeń, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Ustawiaj je w grupie roślin w taki sposób, by dyskretne światło rzucało na ścianę cień liścia. Dorosłe rośliny dobrze wyglądają w dużych donicach na podłodze. Inna nazwa liwistony - Chińska palma wachlarzowa - nawiązuje do kształtu jej wielkixh, półokrągłych, spiczastych liści, które nawet u młodych roślin mogą mieć 60-90 cm długości i 30-45 cm szerokości.

Liwistonę należy hodować w temperaturach 16-24°C. Wyższe temperatury są odpowiednie dla niej w lecie, natomiast niższe trzeba zapewnić jej zimą.

Ustawić z dala od bezpośrednich promieni słońca - tam, gdzie dochodzi rozproszone światło.

Ziemia powinna być stale wilgotna, ale doniczki nie należy stawiać w wodzie. Dobry drenaż jest niezbędny.

Średnia wilgotność w lecie powinna być wysoka. Doniczkę należy umieścić na kamykach zatrzymujących wilgoć, dbając przy tym, by nadmiar wody mógł z niej odpływać. Zimą, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest centralne ogrzewanie, korzystnie jest czasem zraszać liście.

W okresie wzrostu nawozić co miesiąc zwykłym nawozem do liściastych roślin doniczkowych.

Liwistona potrzebuje dobrze ubitej ziemi kompostowej i gęstego systemu korzeni. Przesadzać należy ją na wiosnę do gliniastej ziemi kompostowej i tylko wtedy, gdy doniczka jest już za mała.

Z wiekiem wszystkie palmy tracą dolne liście. Należy je wtedy obcinać. Jeżeli liście gniją, a nie zwyczajnie usychają, to możliwe, że roślina jest zbyt obficie podlewana.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy mogą pojawić się, gdy wilgotność będzie za niska i końce liści brązowieją. Jeśli roślina dostaje za mało wody, liście żółkną.  

Żółte plamki na powierzchni liści mogą świadczyć o obecności przędziorka. Poważnie chore rośliny trzeba - niestety - zniszczyć, najlepiej przez spalenie.  

Brązowe, żólte lub białe kropki na spodzie liści to ślady działalności czerwi. Wysysają one sok z roślin, a na płynie, króry wydzielają, tworzy się tłusta pleśń. Niewielkie skupiska tych szkodników można niszczyć za pomocąwacika nasączonego alkoholem metylowym. W razie potrzeby użyj znormalizowanego środka na owady: wybierz środek o działaniu systemicznym i stosuj się do instrukcji producenta.  

Mączliki czają się ukryte w pierzastej, białej masie, często u nasady liści. By je usunąć, zastosuj środki proponowane powyżej, tak jak w przypadku czerwi.

Podobne prace

Do góry