Ocena brak

Lipień

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: umiarkowanie wydłużone, spłaszczone bocznie ciało z małą głową o zaostrzonym pysku. Małe łuski, 74-96 wzdłuż linii bocznej. Niewielki otwór gębowy sięga nie dalej niż do przedniego brzegu oka. Górna szczęka dłuższa od żuchwy. Obie szczęki uzębione drobnymi zębami. Początek długiej i wysokiej płetwy grzbietowej znajduje się daleko przed nasadami płetw brzusznych; płetwa grzbietowa, odbytowa i płetwy brzuszne samców większe niż samic.

Ubarwienie: grzbiet szarozielony lub niebieskawoszary, boki i brzuch srebrzystobiałe do barwy mosiądzu, w okresie godowym z purpurowym połyskiem. Na grzbiecie i bokach nieregularnie porozrzucane czarne plamy. Szara płetwa grzbietowa z 4-5 rzędami różnobarwnych plam.  

Długość: 25-35, maksymalnie do 60 cm.

Występowanie i środowisko: szybko płynące, dobrze natlenione wody o twardym, często kamienistym dnie w zachodniej, środkowej i północnej Europie; w Skandynawii i północnej Rosji także w jeziorach. W wielu rejonach liczebność lipienia ostatnio znacznie spadła.

Tryb życia i rozród: lipień jest rybą osiadłą, trącą się od marca do czerwca. Samica składa zwykle 3000-6000 jaj, średnicy 3-4 mm do wygrzebanego w żwirowatym dnie w miejscu o szybkim prądzie zagłębienia, które po zapłodnieniu ikry przez samca ponownie zasypuje żwirem. Wylęg następuje po około 2 tygodniach. Młode samce osiągają dojrzałość płciową w 2.-3., a samice w 4. roku życia.

Pokarm: skąposzczety, mięczaki, owady, małe ryby, ikra.

Podobne prace

Do góry