Ocena brak

Lipa szerokolistna

Autor /Tomasz Dodano /19.01.2012

Okazałe drzewo często sadzone w alejach, parkach, w miejscach zadrzewianych i koło domostw. Na ciemnobrunatnych gałęziach osadzone są duże, sercowate liście, żywozielone z obu stron, z kępkami białych włosków w zagłębieniach nerwów, o ogonku omszonym. W kątach liści znajdują się kwiatostany z 3-7 kwiatów, osadzone na długiej szypułce i podparte szeroką, skórzastą podsadką. Owocem jest kulisty i omszony orzeszek. Jest to gatunek pospolity w całej strefie umiarkowanej, należący od bardzo dawna do najważniejszych roślin leczniczych.

Zbiera się ręcznie kwiaty (Flos Tiliae) z drzew rosnących w oddaleniu od ruchliwych dróg komunikacyjnych i od źródeł kurzu. Kwiaty suszy się w miejscu cienistym i przewiewnym, ostrożnie mieszając. Należy je przechowywać w suchym pomieszczeniu i tylko przez jeden rok. Są niezbyt zasobne w olejek eteryczny, natomiast zawierają cukry, śluzy, garbniki i 11 różnych glikozydów, między innymi glikozyd flawonowy - tilirozyd. Właśnie obecność glikozydów tlawonowych warunkuje działanie napotne lipy, ponieważ wpływają one pobudzająco na gruczoły potowe. Sporządza się odwar z 1˝ łyżki kwiatów i 2 szklanek wody. Kwiat lipowy wchodzi również w skład wielu mieszanek ziołowych o działaniu moczopędnym, pobudzającym apetyt i przeciwgośćcowym.

Odwar z kwiatów służy do płukania jamy ustnej i gardła, i jako produkt kosmetyczny do pielęgnowania skóry narażonej na osadzanie się pyłów i na szkodliwe promieniowanie.

Okres kwitnienia:

VI-VII

Zbiór kwiatów:

VI-VII

Podobne prace

Do góry