Ocena brak

Lipa drobnolistna

Autor /florida Dodano /21.02.2013

Roślina jest dużym drzewem z rodziny Lipowatych (Tiliaceae), występującym powszechniew Europie, niekiedy w większych zespołach, np. w ZSRR w Baszkirii i na południu Uralu,gdzie tworzy wielkie lasy. W Polsce występuje na całym niżu. Często bywa sadzona w parkachoraz wzdłuż ulic jako roślina dekoracyjna.Lipa jest drzewem do 30 m wysokim, o koronie gęstej, zaokrąglonej. Liście pojedyncze,ogonkowe. Kwiaty promieniste, żółtawe, zebrane w wieloramienną wierzchotkę z dużą, lancetowatąskórzasto-błoniastą podsadką.

Surowiec. Do celów leczniczych zbiera się pod koniec czerwca lub w lipcu, w czasie suchejpogody, rozkwitające kwiatostany wraz z podsadkami i suszy w miejscach zacienionych iprzewiewnych w temp. do 35°C. Surowcem jest kwiatostan lipy - Inflorescentia Tiliae, syn.kwiat lipy - Flos Tiliae.Równorzędnego surowca dostarcza lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos Scopoli, również duże drzewo, występujące częściej na południu Polski. Zakwita ona wcześniej, już wpołowie czerwca. Obydwa gatunki lipy są roślinami miododajnymi, wysoko cenionymi przezpszczelarzy i konsumentów miodu. Drewno lipowe służy do wypalania lekkiego, chłonnegowęgla - Carbo medicinalis (syn. Carbo ligni, Carbo Tiliae).

Podstawowe związki czynne. Kwiatostan lipy zawiera flawonoidy, których poznano dotądponad 20, wśród nich są pochodne glikozydowe kwercetyny, kemferolu i akacetyny. Na uwagęzasługuje tylirozyd o budowie glikozydoestru flawonoidowego. Ponadto znaleziono do 0,05%olejku eterycznego, a w nim do 5% farnezolu o przyjemnym zapachu, nieco geraniolu i eugenoluoraz znaczną ilość (do 50%) węglowodorów (alkanów). Występują również związki śluzowe,kwasy organiczne, fitosterole, trójterpeny, nieco garbników i sole mineralne.

Działanie. W przypadku choroby gorączkowej napary lub odwary z kwiatów lipy łagodniezwiększają wydzielanie potu i poprawiają nieco transpirację i perspirację skóry. Działanie topolega częściowo na bezpośrednim pobudzeniu czynności gruczołów potowych, a także, wpewnym stopniu, na zwiększeniu ich wrażliwości na bodźce przekazywane przez nerwy układuwspółczulnego przewodu pokarmowego i narządów rodnych u kobiet. Zmniejszają one nieznacznienapięcie mięśni gładkich, pobudzają w niewielkim stopniu wydzielanie soku żołądkowego,wzmagają przepływ żółci do dwunastnicy oraz wydalanie moczu. Działają korzystniena stan napięcia układu nerwowego, wpływają na konsystencję krwi, obniżają nieznacznie jejlepkość i przeciwdziałają skupianiu się krwinek czerwonych.

Działania niepożądane. W zalecanych dawkach przetwory z kwiatów lipy nie powodujążadnych odczynów niepożądanych.

Zastosowanie. Napary z kwiatów lipy stosuje się jako pomocniczy łagodny środek napotnyw stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych, jak angina, grypa, zapalenie gardła,oskrzeli i tzw. choroba z przeziębienia. Napary z lipy służą również jako lek uspokajającyw nadmiernej pobudliwości nerwowej i stanach napięcia nerwowego, zwłaszcza u młodzieży iosób starszych.Napar z kwiatów lipy podaje się także w łagodnych zaburzeniach trawiennych i metabolicznychoraz w miażdżycy. Surowiec jest jednym ze składników mieszanek ziołowych Degrosan iPyrosan produkowanych przez Herbapol.Zewnętrznie stosuje się do obmywań, okładów, kąpieli, płukanek oraz irygacji, do pielęgnacjicery, usuwania piegów, a także w lekkich stanach zapalnych, podrażnieniu i świądzie skóry.

Przetwory. Napar z kwiatów lipy: 1 1/2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wody wrzącej inaparzać 15 min pod przykryciem. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić po 1/2 szklanki 3 razydziennie po jedzeniu jako środek napotny. Stosować także do użytku zewnętrznego.Zioła napotne: zmieszać równe ilości kwiatów lipy, kwiatów bzu czarnego i owoców berberysu(lub kłączy perzu). Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami wody wrzącej i postawić pod przykryciemna parze na 20 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Dodać 2 łyżki syropu malinowego(lub kieliszek rumu dla dorosłych) i wypić gorące wieczorem przed snem. Jednocześnie przyjmowaćpo 2 drażetki wit. C 4-5 razy dziennie oraz Polopirynę S.Zioła uspokajające: zmieszać po 20 g kwiatów lipy, korzeni kozłka i liści melisy. Łyżkęmieszanki zalać 1 szklanką wody wrzącej i naparzać pod przykryciem 15 min. Odstawić na 10min i przecedzić. Pić 1/3 szklanki 3 razy dziennie po posiłkach w stanach pobudzenia nerwowego.

Zioła do kąpieli: zmieszać 50 g kwiatów lipy, 30 g rozdrobnionego kłącza tataraku oraz po20 g kwiatów lawendy i kwiatów (lub ziela) wrzosu. Zioła zalać 2 l wody wrzącej i pod przykryciempostawić nad parą na 30 min lub tak ogrzewać, aby nie doprowadzić do wrzenia.Przecedzić i wlać napar do wanny. Wytrawione po odcedzeniu zioła umieścić w woreczku płóciennym,zawiązać i zanurzyć w wannie wypełnionej do 1/3 wodą o temp. 37-38°C. Czas kąpieli15-25 min. Po kąpieli nie wycierać się ręcznikiem, ale owinąć prześcieradłem kąpielowym,położyć do łóżka i ciepło okryć. Kąpiel działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, regenerujeskórę i czyni ją elastyczną, usprawnia transpirację i ma także właściwości przeciwskurczowe.

Ponadto działa napotnie i często przerywa ostry nieżyt nosa. Korzystnie jest przyjąć PolopirynęS, witaminę C oraz Rutinoscorbin i popić gorącą herbatą z dodatkiem soku malinowego.Węgiel drzewny, Carbo medicinalis (Polfa), (syn. Carbo Tiliae): przyjmować 1/2 łyżeczkiproszku w mleku lub wodzie albo 3-5 tabletek 3-4 razy dziennie w biegunce, zatruciach pokarmowych,nadkwaśności i dolegliwościach żołądkowych. Proszek z dodatkiem sproszkowanychliści szałwii służy także do czyszczenia zębów.

Podobne prace

Do góry