Ocena brak

Limfa

Autor /evelynda Dodano /18.01.2012

Ze składników raorfotycznych w limfie występuje jeden tylko rodzaj ciałek, limfocyty, czyli bezziarniste białe ciałka krwi, które stanowią około wszystkich białych ciałek. Wytwarzają się one w układzie limfatycznym i stąd też pochodzi ich nazwa. Ponieważ prąd limfy prowadzi do drogi krwionośnej, więc limfocyty znajdują się w obu płynach, w limfie i we krwi. Opis ich jest tu zbędny, ponieważ limfocyty limfy ściśle odpowiadają limfocytom krwi .

Z powodu swych ruchów pełzakowatych limfocyty są czynnie bardzo ruchliwe. Wskutek tego nie tylko biernie dostają się do krwi razem z limfą, ale też bezpośrednio wwędrować mogą do naczyń krwionośnych (imigracja). Duża część limfocytów może też wywędrowywać (emigracja) do tkanek, w których, zwłaszcza tam gdzie toczą się przewlekłe procesy zapalne, mogą się skupiać w dużych ilościach. W prądzie krwi limfocyty tracą przeważnie swą ruchliwość i nie mogą się z niego wydostać aż do swego zamarcia — są niewolnikami krwi. Pod tym względem podobne są do czerwonych ciałek krwi, które poza śledzioną również nie opuszczają naczyń krwionośnych. Wybitną zdolność natomiast do opuszczania swej drogi naczyniowej mają białe ziarniste ciałka krwi, zwłaszcza obojętnochłonne.

Płyn albo plazma limfy jest cieczą przezroczystą i klarowną, o podobnym składzie co plazma krwi, tylko uboższą w ciała białkowe i węglowodany transportowane przez krew, natomiast bogatszą w tłuszcze. Naczynia chłonne jelit prowadzą bowiem wchłonięte w czasie trawienia tłuszcze w postaci mętnej, mlecznej zawiesiny, czyli mleczu (chylus). Te naczynia limfatyczne miały dawniej nazwę naczyń mleczowych (vasa chylifera).

Cała ilość limfy, która w ciągu 24 godzin odpływa do krwi, wynosi 1 do 2 litrów. Występując z naczynia, limfa krzepnie i wytwarza skrzep tak samo jak krew, tylko powolniej od niej wskutek mniejszej zawartości ciał białkowych. W stanach zapalnych wytwarzanie się limfy wzrasta. Limfa jest znacznie uboższa w komórki niż krew; o ile w normalnej krwi na 1 mm3 przypada około 5 milionów ciałek, to w limfie w 1 mm8 występuje ich bardzo niewiele i w bardzo zmiennej liczbie.

Podobne prace

Do góry