Ocena brak

Liliowiec "Queen Of May"

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Kwiaty tego liliowca mają kształt trąbek i utrzymują się zaledwie przez jeden dzień. Nie jest to ich wadą, ponieważ wciąż pojawiają się nowe pąki i roślina może kwitnąć nieprzerwanie przez długi czas. Dzięki starannemu doborowi będziemy cieszyć się kwiatami liliowców przez całe lato. Spośród wielu odmian wyróżnia się mieszaniec Hemerocallis 'Queen of May'. Jednym z jego rodziców jest wspaniale pachnący H.lilio-asphodelus (znany również jako liliowiec żółty - H.flava). H.'Queen of May' zaczyna kwitnąć późną wiosną, około 10-14 dni później niż jego roślina mateczna. Często zakwita ponownie jesienią. Jest to roślina odpowiednia do ogrodu lub większych donic. W przeciwieństwie do innych liliowców tworzy ona kępy i jej pokrój jest stosunkowo zwarty. Jeśli posadzimy tę roślinę w pobliżu wejścia do domu, będziemy mogli wciąż rozkoszować się pięknym zapachem. Fontanna jej liści prezentuje się atrakcyjnie od wiosny aż do późnej jesieni.

Liliowiec jest odporny na mróz. Na okres zimy okazy doniczkowe stawiamy w osłoniętym miejscu.

Najlepiej kwitną liliowce stojące w pełnym słońcu. Ta odmiana toleruje lekki cień, a jeżeli rośnie na słonecznym tarasie, należy osłonić ją przed silnym, południowym słońcem.

Podlewamy roślinę obficie, dbając, by w okresie wzrostu podłoże okazów doniczkowych było zawsze wilgotne. Nieprawidłowe podlewanie zmniejszy ilość kwiatów.

Ta odporna ogrodowa roślina nie wymaga zwiększonej wilgotności.

Produkcję kwiatów można zwiększyć, zasilając roślinę płynnym nawozem późną wiosną, co miesiąc, od momentu pojawienia się liści do zawiązania pąków.

Wykopujemy, dzielimy i przesadzamy roślinę co 3-4 lata na wiosnę. Nasada przesadzonych okazów powinna znajdować się nie głębiej niż 2 cm pod ziemią. Rośliny w donicach należy uprawiać w łatwo przepuszczalnej mieszance ziemi gliniastej z dodatkiem do 1/4 objętości żwirku ogrodniczego. Żwir znacznie polepszy drenaż podłoża. Natomiast w ogrodzie sadzimy liliowce w ziemi wzbogaconej nawozem organicznym.

Kwiaty rośliny można odcinać. Wybieramy łodygę z licznymi pąkami. Kondycjonujemy i usuwamy je w miarę przekwitania. Pozostałe pąki będą się kolejno otwierać.

GDY ZAUWAŻYSZ

Ślimaki Świeże, jasnozielone liście przyciągają ślimaki. Ślady śluzu potwierdzają ich obecność. Stosujemy przynętę na ślimaki lub pułapki, żeby zlikwidować te szkodniki.

Podobne prace

Do góry