Ocena brak

Liliowiec

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Liliowce to byliny o krótkim kłączu, mięsistych korzeniach i dużych kwiatach osadzonych po kilka na pędzie. Swa nazwę rośliny zaporzyczyły od lili, które przypominają kształtem kwiatów. Niestety trwają one zaledwie jeden dzień. Każda łodyga kwiatowa pokryta jest wieloma pączkami, tak więc roślina pozostaje kolorowa nawet przez kilka tygodni. Kwiaty liliowca są przeważnie w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Niektóre odmiany są dwukolorowe. Liliowce znajdują wielostronne zainteresowanie. Sadzi się je pojedynczo w niewielkich ogrodach, w większych grupach natomiast ładnie wyglądają w parkach i na otwartej przestrzeni. Rośliny najlepiej prezentują się w pobliżu wody, gdy rosną wraz z kosaćcami syberyjskimi, krwawnikami, rutewkami i wysokimi trawami. W ogrodach często sadzi się Hemerocallis middendorfii, który kwitnie w maju, a czasem też we wrześniu.

Liliowce są roślinami trwałymi i nie sprawiają zbyt wielu kłopotów. Mogą rosnąć w tym samym miejscu nawek kilkanaście lat, choć czasem zbijają się w gęste kępy. Warto je wówczas rozdzielić i przesadzić.

Liliowce rozmnażamy przez podział rośliny macierzystej. Najlepszy termin na wykonanie tego zabiegu to wiosna lub sierpień. Liliowce można również pozyskać z nasion wysianych jesienią. Rośliny zakiełkują na wiosnę.

Liliowce rosną w każdym podłożu, ale najlepiej czują się w glebie próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej. Preferują odczyn pH 6,5-7.

Młode pączki kwiatowe zebrane dzień lub dwa przed zakwitnięciem mogą być dodane do sałatek. Ich aromat poprawi smak każdej potrawy.

Podobne prace

Do góry