Ocena brak

Lilia azjatycka

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Lilie azjatyckic są odporne na mróz i należą do najwcześniej kwitnących. Możemy kupić rośliny z pąkami, jak też cebule do sadzenia. Sadzimy przynajmniej trzy cebule w doniczce, gdyż kwiaty tworzą się na długich łodygach, których dolne liście opadają przed rozpoczęciem kwitnienia. Jesienią cebule można posadzić na zewnątrz. Tylko nieliczne odmiany dotrwają do następnego kwitnienia w doniczce. Na zewnątrz kwitną w połowie lata. Kwiaty długo się utrzymują. W chłodnym pokoju lub oranzerii odpowiednio "przygotowane" lilie zaczną kwitnąć wiosną. Przenosimy je wtedy w cieplejsze miejsce.

Chronimy cebule przed nadmiernym ciepłem. Najlepsza jest minimalna temperatura 4°C i maksymalna 20°C. W upalne dni dobrze wietrzymy roślinę.

Podczas kwitnienia lilie potrzebują jasnego, nie bezpośredniego światła. Gdy kwiaty zwiędną, stawiamy roślinę w pełnym słońcu do momentu, aż wyschną liście.

Cebule należy podlać obficie po posadzeniu. Później podlewamy je jednak umiarkowanie.

Rośliny cebulowe kwitnące zimą i wiosną nie potrzebują wilgotności.

Nawozimy co miesiąc, od posadzenia do zawiazania pąków kwiatowych, zwykłym nawozem.

Cebule sadzimy w lutym i ponownie w ogrodzie, gdy miną już przymrozki. Najlepsze są doniczki gliniane, gdyż trudniej w nich zalać roślinę. Na dno wkładamy skorupy i sadzimy cebule na głębokości 4-6 cm. Używamy mieszanki torfu, ostrego piasku i ziemi gliniasej w proporcji 1:1:1. Na dworze stawiamy doniczkę na warstwie ostrego piasku lub żwiru. Układamy wilgotny torf wokół i na doniczce W mieszkaniu trzymamy ją w chłodzie i ciemności, do pojawienia się liści, po czym przenosimy w jaśniejsze miejsce.

Gdy kwiaty zwiędną, usuwamy ich główki. Nie usuwamy liści.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby wirusowe Zawsze kupuj cebule dobrej jakości, gdyż lilie mogą zapadać na wiele nieuleczalnych chorób wirusowych. Jeśli pojawi się szara pleśń (Botrytis), zastosuj odpowiedni fungicyd. 

UWAGA: Cebule lilii są trujące !

Podobne prace

 • Lilia

  Ocena / Autor /Hon
  Dodano /29.05.2013 praca w formacie txt

 • Lilia

  Ocena / Autor /Grzes
  Dodano /18.01.2012 praca w formacie txt

 • LILIA

  Ocena / Autor /Budzimir
  Dodano /29.03.2012 praca w formacie txt

 • Lilia wodna (lotos)

  Ocena / Autor /Hon
  Dodano /29.05.2013 praca w formacie txt

Do góry