Ocena brak

Lilia

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Legenda głosi, że do narodzin tego przepięknego kwiatu mieli ponoć przyczynić się mityczni bogowie. Dla chrześcijan lilia biała Lilium czndidum stała się symbolem boskości. Na prawie każdym obrazie przedstawiającym Madonnę, namalowanym w epoce renesansu, znaleźć można ten symbol czystości. Lilia biała ma na pędzie lancetowate odrastające liście oraz 5-20 skierowanych na boki białych kwiatków. Ta piękna roślina szybko znalazła swoje szczególne miejsce w ogrodach, w których do dziś pielęgnowana jest z wyjątkową dbałością.

Podział na grupy:

Grupa azjatycka

Przedstawiciele tej grupy pochodzą ze skrzyżowania lilii tygrysiej Lilium lancifolium z lilią bulwkowatą L.bulbiferum oraz innymi gatunkami zadomowionymi w Europie i Azji. Wyróżniają się wczesną porą kwitnienia (VI-VII). Niewymagające w uprawie, zimnotrwałe.

Grupa orientalna

Gatunkami wyjściowymi tej grupy są: lilia złocista L.auratum oraz lilia wspaniała L.speciosum. Ich chodowla wymaga doświadczenia. Są mniej odporne na mrozy i wymagają okrycia lub wykopania na zimę. Kwitną VIII-IX.

Grupa amerykańska

Wśród tej grupy najbardziej znanym gatunkiem jest Lilium pardalinum wraz z jej odmianami. Kwitną w VII.

Grupa trąbkowe

Powstały ze skrzyżowania m.in. lilii królewskiej L.regale i lilii Henryka L.henryi i lilii sargentyjskiej L.sargentiae. Nie mają specjalnych wymagań i są zimotrwałe. Kwitną w VII.

Fascynujące bogactwo form

1. Kwiaty turbanowe zwieszone ze szkarłatnymi, kropkowanymi u podstawy płatkami, np. Lilium pumilium.

2. Duże miseczkowate kwiaty skierowane na boki, np. Lilia pozłacana (Lilium auratum).

3. Zwieszone trąbkowate kwiaty o nakładających się na siebie płatkach, np. Lilium monadelphum.

4. Wzniesione, kubkowate, pomarańczowoczerwone kwiaty, np. Lilium bilbiferum.

5. Skierowane na boki lejkowate kwiaty. Płatki długości 12-15 cm, białe o żółtej podstawie, np. Lilium regale.

Lilia jest niezwykle podatna na infekcje wirusowe. Zakażone cebule trzeba natychmiast spalić. 

Dziury w liściach i pąkach wyżerają czerwone larwy poskrzypka liliowego. Można je zbierać ręcznie lub stosować odpowiedni insektycyd, np. Owadofos.

Podobne prace

Do góry