Ocena brak

Lilak pospolity

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Lilak pospolity, czyli znany wszystkim bez, pochodzi z Europy i północno-wschodniej Azji. Uprawia się go głównie z powodu pięknie pachnących kwiatów w kolorze białym, różowym lub purpurowym. Niestety białe kwiaty po przekwitnięciu przebarwiają się na brązowy kolor, nie przydając piękna krzewowi. Bez wypuszcz zwykle wiele pędów, czasem formuje nawet niewielkie drzewo. Liście nie są bardzo atrakcyjne, ale zachowują świeżość przez cały okres wegetacyjny. Aby bzy pięknie kwitły, w okresie spoczynku wymagają niskiej temperatury. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, może się zdarzyć, że krzewy w ogóle nie zakwitną. Lilali pospolite mają otwarty pokrój, dlatego nadają się do dużych ogrodów. W mniejszych można sadzić rośliny, które są szczepione na karłowych podkładkach, na przykład na ligustrze.

Lilaki pospolite, które rosną w pojemnikach, można wysadzać do grunyu przez cały sezon wegetacyjny. Sadzonki i odcięte odrosty najlepiej umieszczać w ziemi jesienią, gdy podłoże jest dostatecznie wilgotne. Także jesienią najlepiej przyjmują się młode krzewy.

Krzewy najobficiej kwitną na stanowiskach słonecznych i otwartych.

Rośliny należy podlewać zaraz po posadzeniu i w czasie suszy. Bzy nie znoszą podmokłych gleb.

Lilaki pospolite najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, gliniastej, bogatej w próchnicę. Rośliny wymagają podłoża zasadowego lub obojętnego (idealny odczyn pH to 7-8). Jeśli bzy chcemy uprawiać na glebie kwaśnej, powinniśmy ją regularnie wapnować.

Bzy są mrozoodporne i dobrze znoszą złe warunki atmosferyczne.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają na ścinaniu kwiatostanów zaraz po przekwitnięciu, Jesienią natomiast warto usuwać słabe i wiotkie pędy. Można też przyciąć kilka starszych gałązek, by odmłodzić cały krzew i zachęcić do rozwoju młode odrosty. Bardzo mocno przycięty lilak potrzebuje około trzech lat, aby ponownie zakwitnąć. Lepiej zatem przycinać go mniej, ale regularnie, niż rzadko, lecz radykalnie.

Sadzonki pobiera się podczas okresu kwitnienia lub zaraz po nim z dolnej części tegorocznych przyrostów. By uzyskać szlachetne odmiany bzów, konieczne jest szczepienie. Bzy można też rozmnażać z nasion, lecz zakwitną dopiero po 10 latach.

Jeśli bzy chcemy prowadzić jako krzewy, musimy skracać pęd szlachetny nad 2-3 parą liści.

Podobne prace

Do góry