Ocena brak

Ligustr jajolistny

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Większość lugustrów pochodzi ze wschodnich rejonów Azji. Są to drzewa i krzewy zimozielone lub zrzucające liście. Jednym z jego gatunków jest ligustr jajolistny zwany też kalifornijskim (L.ovalifolium). Jego odmiana 'Aureum' charakteryzuje się żółtozłotymi brzegami liści, które sprawiają, że krzew ten wyróżnia się ciekawym ulistnieniem wśród innych odmian. Ligustr jajolistny kwitnie latem na biało, ale zapach kwiatów zebranych w wiechy nie jest zbyt przyjemny i może odstręczyć od uprawy tej rośliny. Jesienią ligustr obsypuje się czarnymi jagodami. Odmianę 'Aureum' z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Na regularnie przycinanych gałązkach młode listki wyglądają bardziej atrakcyjnie niż na pędach nie skracanych. Gałązki ligustra ładnie komponują się w wazonie z kolorowymi kwiatami ciętymi. W Polsce w lasach i zaroślach spotkać można ligustr pospolity.

Krzewy uprawiane w pojemnikach można wysadzać do gruntu w ciągu całego sezonu. Dla sadzonek najlepszą porą jest wczesna wiosna. Jeśli z ligustru jajolistnego chcemy utworzyć żywopłot, odległość między poszczególnymi roślinami powinna wynosić około 50 cm.

Odmiana 'Aureum' najlepiej rośnie w pełnym słońcu. W cieniu jej liście przebarwiają się na zielono, a pokrój staje się bardziej luźny. Cienia wymagają jedynie ligustry, które rosną na południu Europy.

Ligustr podlewamy jedynie w czasie suszy. Rośliny w donicach wymagają dosyć częstego nawadniania.

Krzew rośnie dobrze w każdej wilgotnej glebie, z wyjątkiem zasadowej. Aby podłoże zatrzymywało wilgoć, dodajemy do niego materii organicznej.

Ligustr jajolistny jest nieco mniej odporny na mrozy niż ligustr pospolity, który przez całą zimę zachowuje ulistnienie.

Każdej wiosny powinniśmy przyciąć zeszłoroczne przyrosty do około połowy ich długości, aby wyrosły na nich złote listki. Na starszych pędach liście są zielone.

Ligustry rozmnażamy przez sadzonki zdrewniałe, które przygotowujemy w grudniu, a sadzimy (najlepiej do mieszanki piasku i torfu) wczesną wiosną. Można stosować też sadzonki zielne (VI-VII).

Odmiany:

'Argenteum' - białokremowe obrzeża liści sprawiają, że krzew wydaje się srebrzysty;

'Aureomarginatum' - liście mają jaskrawożółte brzegi.

W poszukiwaniu wody i składników odżywczych korzenie ligustru bardzo się rozrastają, nie należy więc sadzić krzewów w pobliżu rabat kwiatowych. Z krzewów należy strącać nadmiar śniegu, który może połamać gałązki.

Podobne prace

Do góry