Ocena brak

Lewizja

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Zawsze zielona lewizja pochodzi z górskich rejonów na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Z gatunku tego wyhodowano wiele imponujcących mieszańców, mających małe, lecz piękne kwiaty o paskowanych płatkach, w wielu odcieniach koloru różowego, czerwonego oraz pomarańczowego, wzniesione ponad rozetą mięsistych liści. Niestety, ta kwitnąca wiosną roślina może stracić wiele na uroku z powadu złej pogody. Musimy zapewnić lewizji osłonę chłodnego, nie bezpośrednio, lecz jasno oświetlonego parapetu okiennego. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jej pręgowanymi kwiatami przez kilka tygodni. Korzenie palowedługie jak u marchwi, więc roślina potrzebuje dość głębokiej donicy, by mogła właściwie się rozwijać.

Lewizję należy uprawiać w temperaturach od 0 do 5°C. Jest w pełni odporna na mróz, lecz zmrożone liście mogą ulec zniekształceniu i roślina straci część swej urody. Po zakończeniu kwitnienia można postawić ją na letni odpoczynek na zewnątrz domu, w zacienionym miejscu.

Należy chronić ją przed bezpośrednim światłem słonecznym. Najlepsze jest słabe światło pokoju północnego lub wschodniego.

W okresie wzrostu (wiosna i lato) należy dbać, by ziemia była ledwie wilgotna, lecz nie mokra. Korona rośliny powinna znajdować się około 2,5 cm nad powierzchnią podłoża, by nie uległa zamoczeniu. W zimie roślina powinna mieć raczej sucho. Podajemy wtedy tylko tyle wody, by utrzymać ją przy życiu.

Ta górska roślina nie potrzebuje dodatkowej wilgotności. Nadmiar wilgoci może szybko spowodować jej zwiędnięcie.

Ponieważ rośliny w doniczkach należy przesadzać do świeżej ziemi przynajmniej dwa razy w roku, nie trzeba ich nawozić.

Przesadzamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną, nim zacznie kwitnąć. Po przckwitnięciu dajemy jej czas na spoczynek i znów przesadzamy późnym latem, do łatwo przepuszczalnej, odwapnionej ziemi gliniastej, z dodatkiem 1/3 masy piasku.

Lewizje można rozmnażać z rozet, odcinanych na wiosnę i ukorzenionych w piasku. Inne wyjście to nasiona, ale czasem potrzebują one dwóch lat, nim wykiełkują, a potem jeszcze trzy lata, by osiągnąć zdolność kwitnienia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy z gniciem Nadmiernie podlewana lewizja zacznie gnić. Nasyp piasku wokół i obok nasady rośliny, by wzmóc odpływ wody z powierzchni kompostu.

Do góry