Ocena brak

Leukotoe wawrzynowe "Rainbow"

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Nazwa tej rośliny wywodzi się od ukochanej boga Apollina. Jest to niezwykły przedstawiciel rodziny wrzosowatych, który w młodości nadaje się na taras. Starsze okazy mogą mieć ponad 1,5 m wysokości. Nawet przy ograniczeniach, jakie narzuca roślinie uprawa w doniczce, L.f.'Rainbow' staje się w końcu za duże do największych pojemników. Wszystkie wrzosowate wymagają podłoża i wody pozbawionych wapnia. Dlatego uprawa w donicy bywa jedynym wyjściem, jeśli chcemy mieć tę ładną, wiecznie zieloną roślinę. Ma ona lancetowate, niemal skórzaste, ostro zakończone liście o ząbkowanych brzegach. W drugiej połowie wiosny pojawiają się grona białych kwiatów. Roślinę tę uprawia się jednak głównie ze względu na atrakcyjne liście, które z wiekiem zmieniają barwę od różowej, poprzez żółtą, do kremowej. Nabierają odcienia purpury pod wpływem zimowych chłodów.

L.f.'Rainbow' jest odporne na mróz. Rośliny w doniczkach są bardziej podatne na jego działanie, więc sadzimy je w jak największych pojemnikach.

Uprawiamy w cieniu lub półcieniu. Liście będą miały najlepsze barwy, jeśli otrzymają jasne, niebezpośrednie światło.

Podajemy tyle wody, by podłoże było zawsze wilgotne. W chłodne dni ograniczamy podlewanie, żeby zapobiec zamarznięciu kompostu. Musimy zawsze używać wody pozbawionej wapnia.

Odpowiednie podlewanie zapewni roślinie właściwą wilgotność powietrza. Leukotoe wawrzynowe 'Rainbow' nie wymaga dodatkowej wilgotności.

W okresie wzrostu zasilamy co miesiąc nawozem dla wrzosowatych. W razie konieczności stosujemy na wiosnę preparat zawierający żelazo, by zwalczyć chlorozę - chorobę wynikającą z podlewania rośliny twardą wodą.

Uprawiamy tę roślinę w podłożu torfowym. Ponieważ wysycha ono bardzo szybko, a leukotoe wawrzynowe wymaga zawsze wilgotnego kompostu, sporządzamy własną mieszankę z jednej części ogrodniczego torfu i jednej części gliniastego podłoża pozbawionego wapnia.

Leucothoe fontanesiana 'Rainbow' rozmnażamy poprzez sadzonkowanie półzdrewniałych pędów wierzchołkowych, uciętych z rośliny późną wiosną. Innym sposobem uzyskania nowych okazów jest wysianie wiosną nasion w ciepłych i wilgotnych miejscach. Do rozwoju potrzebują próchniczej i kwaśnej gleby.

Podobne prace

Do góry