Ocena brak

Leszczyna

Autor /Sergiusz192 Dodano /18.01.2012

Wysoki krzew o brunatnych, giętkich gałęziach, liściach naprzemianległych, szorstkich, jajowatych. Jest to roślina jednopienna. Kwiaty pręcikowe są zebrane w kotki, kwiaty żeńskie po dwa w okrywie, z której wystają czerwone znamiona. Leszczyna kwitnie na początku wiosny, przed rozwojem liści. Owocem jest orzech. Leszczyna rośnie na skraju zagajników i lasów w strefie umiarkowanej; wiele jej odmian uprawianych jest w ogrodach.

Zbiera się liście, korę i orzechy (Folium, Cortex, Nux Coryli avellanae). Liście zrywa się ręcznie podczas suchej pogody, korę zdejmuje się z młodych gałęzi wiosną. Wszystkie te części suszy się na siatkach w miejscu przewiewnym, w suszarni zaś w temperaturze maksimum 40°C. Liście i kora zawierają olejek eteryczny, glikozydy i cukier, kora - również garbaiki i kwasy organiczne. Sporządza się z nich ziółka moczopędne, używane też do leczenia żylaków i zaburzeń w krążeniu, zewnętrznie - do kąpieli przeciw żylakom odbytu i do obmywania ropiejących ran. Jądra orzechów zawierają do 60% oleju tłustego, białka, cukry i witaminy. Są bardzo pożywne i wpływają dodatnio na układ nerwowy.

Orzechy wchodzą w skład wielu wyrobów cukierniczych i piekarniczych. Olej służy do produkcji mydeł i preparatów perfumeryjnych. Leszczyna jest doskonałą wczesnowiosenną rośliną pyłkodajną.

Okres kwitnienia:

II-III

Zbiór liści:

V-VIII

Zbiór kory:

III

Zbiór orzechów:

IX-X

Jeśli na powierzchni pustych orzechów widać niewielkie, jakby wywiercone wiertarką otwory to znak, że kilka tygodni wcześniej żerowały na nich larwy słonkowca orzechowego - niewielkiego chrząszcza, który na leszczynach pojawia się pod koniec maja i na początku czerwca (przez ok. 2 tygodnie). Wtedy też należy go zwalczać stosując: Owadofos, Decis lub Fastac w dawce wg instrukcji na opakowaniu. Zabieg powtórzyć po 7-10 dniach.

Jeśli na powierzchni nie ma otworów, a orzechy brunatnieją - powodem jest zapewnie monilioza (choroba grzybowa), atakująca leszczynę również pod koniec maja. Wówczas należy rozpocząć zwalczanie powtarzając zabiegi 4-5 razy co 10-14 dni, stosując Dithane, Sadoplon, Sumilex lub też Penncozeb w dawce wg instrukcji na opakowaniu.

Podobne prace

Do góry