Ocena brak

Leptospermum miotlaste

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Oryginalna angielska nazwa tej rośliny, czyli "nowozelandzkie drzewo herbaciane", powstała, gdy kapitan Cook wraz ze swymi marynarzami parząc jej aromatyczne liście, odkrył, że taka herbata leczy szkorbut. Natomiast maoryska nazwa to "manuka". Roślina ta występuje w Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Jest blisko spokrewniona z mirtem. Nadaje się przede wszystkim do wnętrz i oranżerii, lecz w cieplejszych rejonach może rosnąć na dworze, przy ciepłej, osłoniętej ścianie. Jej liście są małe i zawsze zielone, a liczne, małe kwiaty - najczęściej białe z wyraźnymi różowymi pręcikami. Roślina kwitnie w maju i czerwcu. Wprawdzie na dworze dorasta do 4 m, lecz w doniczce będzie miała znacznie mniejsze rozmiary.

L.scoparium jest najbardziej odpornym gatunkiem. Rosnąc przy ścianie, wytrzyma temperatury do 0°C. W domu zapewniamy chłód, lecz chronimy przed mrozem od końca listopada do początku marca. Następnie stopniowo podwyższamy temperatury do 13-16°C. W domu najlepiej uda się w chłodzie.

Potrzebuje dużo bezpośredniego światła. W lecie może stać w lekkim cieniu, a w upały wręcz powinna się tam znaleźć.

Podlewamy roślinę obficie, gdy tylko wyschnie górna warstwa podłoża na głębokość 1 cm. W zimie podajemy jej tylko tyle wody, by przeżyła - liście nie powinny opadać ani kurczyć się.

Jeśli temperatury przekraczają 18°C, codziennie zraszamy liście. Robimy to rankiem, by mogły one wyschnąć przed zmrokiem; używamy do tego wody nie zawierającej wapnia. Chronimy roślinę przed słońcem, dopóki nie wyschną jej liście.

Okazy przesadzane na wiosnę nie wymagają nawożenia. Jeśli są zbyt duże, można wmieszać w górną warstwę podłoża wolno rozpuszczalny nawóz. Unikamy nawozów wysokoazotowych.

Każdej wiosny przesadzamy mniejsze rośliny do przepuszczalnej ziemi pozbawionej wapnia. W razie potrzeby dodajemy do niej 1/4 żwiru ogrodniczego dla zwiększenia drenażu. Można też użyć ziemi dla wrzosowatych.

Istnieje wiele odmian hodowlanych L.scoparium. Polecamy L.s.'Ballerina' o podwójnych, różowych kwiatach i L.s.'Nanum', mające 30 cm wysokości, idealne na parapet okienny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gorąco i sucho W chłodnych, przewiewnych warunkach leptospermum nie powinno chorować. Nadmiar ciepła i suche powietrze spowodują kurczenie i opadanie liści.

Podobne prace

Do góry