Ocena brak

Lepnica rozdęta

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Trwała, krzaczasta roślina około 60 cm wysokości, u nasady nieco drewniejąca, z mięsisto grubym korzeniem. Łodygi przeważnie prosto wzniesione i rozgałęzione, nagie lub dołem owłosione, często szaro- lub niebieskozielone, skrętoległe ulistnione. Niebieskozielone liście, do 12 cm długości, są jajowate do lancetowatych, nagie i na brzegu orzęsione; górne znacznie mniejsze, często łuskokształtne.

Obupłciowe lub jednopłciowe kwiaty zebrane są w widlas-to rozgałęziony kwiatostan z odcinkiem końcowym zwykle zawiniętym. Kielich jajowaty do kulistego, rozdęty, bladozielonkawobiały, często czerwonawo nabiegły, z 20 dobrze widocznymi nerwami połączonymi siatkowata; jest on trwały i ma krótkie trójkątne działki. Płatki korony białawe, rzadko z różowym odcieniem, dwudzielne, bez przykoronka. Zalążnia górna z trzema szyjkami. Torebka o długości do 14 mm, na trzonku, prawie kulista, z 6 ząbkami, otoczona kielichem.  

Siedlisko: Często na suchych łąkach, na bogatych w wapń rumowiskach, na terenach uprawnych; dochodzi aż do pięter wysokogórskich; w Tatrach maksymalnie do 1970 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Cała Europa.

Okres kwitnienia: Od maja do września.

Zastosowanie: Młode liście i pędy są zbierane na zupę, sałatki i jarzynę przygotowywaną podobnie jak kapusta albo szpinak. Korzenie stosowano dawniej w lecznictwie. Roślina chętnie zjadana przez zwierzynę.

Uwagi ogólne: Z powodu różnic siedliskowych niektóre cechy tej rośliny, jak forma wzrostu, wykształcenie korzeni i liści, są bardzo zmienne. Nazwa rodzajowa „lepnica" odnosi się do kleistego gruczołowatego owłosienia górnych odcinków łodygi u wielu gatunków.

Podobne prace

Do góry