Ocena brak

Lepiężnik różowy

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Trwała roślina zielna z masywnym, rozgałęzionym kłączem. Kwitnienie przed wykształceniem liści. Na wiosnę pierwsze tworzą się pędy kwiatowe. Mają one około 30 cm wysokości i w czasie dojrzewania owoców mocno rosną na wysokość; są czerwonawe, wewnątrz puste, grube, wełnisto owłosione, pokryte licznymi, często wiotkimi łuskami. Rośliny rozdzielnopłciowe: oznacza to wykształcanie w osobnych kwiatostanach kwiatów i koszyczków żeńskich albo męskich. Kwiatostany męskie zasychają szybko po kwitnieniu.

Przy zakwitaniu koszyczki początkowo stoją gęsto skupione, później kwiatostany rozluźniają się. Koszyczki męskie mają długość do 8 mm, żeńskie są mniej więcej o połowę mniejsze, mają u nasady wąskie, kielichowate, czerwonawe listki okrywy. Kwiaty są rurkowate, pięciodziałkowe, w różnym stopniu brudnoczerwone. Zalążnia dolna, w czasie owocowania cylindryczna, z białymi włoskami lotnymi. Liście asymilujące pojawiają się po kwitnieniu. Ich blaszka jest bardzo duża, do 60 cm średnicy, okrągławo-sercowata, krótko ząbkowana, z wierzchu zielona, spodem począt-! kowo wełnisto owłosiona, później łysiejąca. Ogonek liściowy jest okrągławo-kanciasty, do 1 m długości.  

Siedlisko: Na wilgotnych brzegach rzek i potoków, także na miejscach okresowo mokrych.

Rozmieszczenie: W całej Europie.

Zastosowanie: Młode liście mogą być przyrządzane jako jarzyna; z powodu gorzkiego smaku muszą być mocno obgotowane.

Uwagi ogólne: Lepiężnik jest starą rośliną leczniczą. Uważany jest za uciążliwy chwast, trudny do zwalczenia z powodu swego rozniętego kłącza.

Podobne prace

Do góry