Ocena brak

Lepiężnik biały

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, zielna, w porze kwitnienia do i 35 cm wysokości,owocowania do ponad 50 cm wysokości, bardzo podobna do lepięż-nika różowego. Brudnobiałe kwiaty języczkowate i rurkowate zebrane w koszyczki kwiatowe tworzące początkowo zwarte, później luźne groniaste kwiatostany. Owocostan wznosi się ponad wyrastające szybko do pokaźnych rozmiarów, sercowatookrą-gławe, biało filcowate od spodu liście.

Siedlisko: Wilgotne lasy, brzegi potoków; w górach do wysokości 1800 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa; głównie w górach, brak na północnym zachodzie; w Polsce pospolity w Sudetach i Karpatach, ponadto na Śląsku, Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej, w okolicach Warszawy i na Pomorzu.

Okres kwitnienia: Od marca do maja.

Substancje zawarte w roślinie: Olejki eteryczne z seskwiterpenami petazyną i izopetazyną, alkaloid, pektyny, inulina, heliantenina, garbniki i gorycze, substancje śluzowe.  

Zastosowanie i działanie: Środek rozkurczowy jelit, dróg żółciowych i oddechowych; biologiczny środek przeciwbólowy; środek przeciw dyskrazji (dyskrazja = nieprawidłowy skład krwi i płynów ustrojowych), np. przy raku lub reumatyzmie; lepiężnik, pokrzywa i niektóre inne rośliny mają działanie silnie oczyszczające i odtruwające. Działanie uśmierzające ból i uspokajajace (neuroanalgetyczne) jest wykorzystywane także przy bólach rakowych (wtedy podawany w dużych dawkach).

Przygotowanie i stosowanie: Kłącze i liście (Rhizoma et Folia Petasites): 1 LH jako napar. WLH: Petasites (świeża roślina); spagyrik.

Termin zbioru: Od kwietnia do maja, od września do października.

Podobne prace

Do góry