Ocena brak

Len trwały

Autor /Tomasz Dodano /19.01.2012

Wbrew nazwie len wieloletni nie należy do roślin zbyt żywotnych i trzeba go wysadzać co dwa, trzy lata. Nie stanowi to jednak dużego problemu, gdyż roślinę rozmnaża się bardzo łatwo z nasion lub sadzonek zielnych. Kwiaty lny są osadzone na długich, wiotkich łodyżkach, które wyginają się lekko na wietrze. Kwiaty poszczególnych odmnian różnią się nasyceniem koloru niebieskiego - płatki przybierają barwę od bladoniebieskiej po ciemną ultramarynę. Poszczególne kwiaty są niewielkich rozmiarów, ale duża grupa lnu wygląda, jakby była pokryta delikatną, błękitną mgiełką. Niestety kwiaty są bardzo nietrwałe, ich płatki opadają zaledwie po jednym dniu. Cienkie pędy lnu pokryte są drobnymi niebieskozielonymi listkami, które sprawiają, że roślina wydaje się bardziej filigranowa. Len wieloletni dobrze rośnie na każdej odpowiednio nasłonecznionej rabacie.

Młode rośliny wysadzamy do gruntu w kwietniu i maju. Między poszczególnymi roślinami pozostawiamy około 45 cm odstępu. Len zakwitnie dopiero w sierpniu i wrześniu przyszłego roku.

Len trwały powinen rosnąć w podłożu przepuszczalnym. Rośliny preferują gleby średnio żyzne, lekkie i próchniczne. W innych warunkach usychają.

Len jest raczej mrozoodporny i, jeśli posadzimy go na glebie przepuszczalnej, powinien przetrwać większość zim. Rośliny chronimy jednak przed wilgocią i silnym wiatrem.

Pedy lnu usuwamy po przekwitnięciu kwiatów. Mimo że jest to roślina wiotka, nie musimy go podpierać.

Rozmnażamy z sadzonek zielnych lub z nasion, które len wytwarza w bardzo dużych ilościach.

Podobne prace

Do góry