Ocena brak

LEMAY CURTIS E. (1906-1990) - generał

Autor /ciamajda Dodano /25.02.2011

Amerykański pilot od 1928 r., przed II wojną światową zyskał uznanie jako nawigator US Army Air Corps. W 1942 r. przybył do Wielkiej Bry­tanii w stopniu pułkownika, aby do­wodzić 305 grupą bombową (305 Bomb Group) amerykańskiej 8 ar­mii lotniczej. W grudniu tego roku zaprojektował nową formację bojo­wą samolotów bombowych (znaną jako Javełin), której zastosowanie przyczyniło się do zmniejszenia strat samolotów w czasie nalotów na Niemcy. W następnych miesiącach udoskonalał technikę nalotów bom­bowych.

W sierpniu 1944 r. stanął na czele 20 USAAF XX Bomber Command, którego głównym zada­niem było dostarczanie zaopatrzenia dla wojsk chińskich z Indii do Chin (*„Hump") oraz dokonywanie nalo­tów bombowych na Japonię z lot­nisk w Indiach i Chinach. W stycz­niu 1945 r. przejął dowództwo 20 USAAF XXI Bomber Command atakującego Japonię z baz na Maria­nach. Wykorzystując doświadczenia z Europy, wprowadził sprawdzone w walkach nad Niemcami formacje (box) i, ze względu na charakter za­budowy miast japońskich, nakazał zrezygnowanie z bomb burzących na rzecz ładunków zapalających zrzucanych z niedużej wysokości.

W lipcu 1945 r. stanął na czele 20 USAAF, miesiąc później zaś ob­jął stanowisko szefa sztabu USAAF Strategie Air Forces na Pacyfiku.

Podobne prace

Do góry