Ocena brak

Lawenda wąskolistna

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Gęsto rozgałęziony półkrzew o wysokości 30-60 cm, aromatycznie pachnący. Gałęzie rózgowate, podnoszące się lub prosto wzniesione. Liście równowąsko-lancetowate, do 0,5 cm szerokości i do 5 cm długości, na brzegach podwinięte, początkowo filcowało owłosione, później łysiejące. Niebieskofioletowe kwiaty zebrane w poprzerywane nibykłosy na długich szypułkach. Kielich na wierzchołku niebiesko filcowaty, poza tym z zewnątrz biało filcowaty.  

Siedlisko: Dziko rosnąca na kamienistych zboczach, słonecznych, suchych stokach i na stepach skalnych, poza tym często uprawiana, także jako roślina ozdobna. Ciepłolubna!

Rozmieszczenie: Pierwotnie dziko w zachodniej części obszaru śródziemnomorskiego; w innych częściach Europy Południowej i Środkowej powszechnie uprawiana jako roślina lecznicza i aromatyczna (do 1400 m n.p.m.), w Polsce niekiedy uprawiana w ogródkach.

Okres kwitnienia: Od lipca do sierpnia.

Substancje zawarte w roślinie: Olejek eteryczny z substancjami czynnymi, szczególnie octan linalolu, wolny linalol, żywica, garbniki.

Zastosowanie i działanie: Jako środek uspokajający; poprawia zapach mieszanek leczniczych; zewnętrznie poprawia ukrwienie; także jako dodatek do kąpieli (50 g krótko zagotować), odpręża przy migrenach.

Przyrządzanie i stosowanie; Kwiaty (Flores Lavanduiae) 1 LH jako napar; olejek eteryczny (Oleum Lamdulae aethericum)-. 3-5 kr wewnętrznie i zewnętrznie; również jako dodatek do kąpieli: 10-20 kr; WLH: Lavandula officinalis (świeże kwiaty); spagyrik. Lawenda jest chętnie dodawana wraz z kozłkiem, tymiankiem i chmielem do poduszek ziołowych, które przy bezsenności podkłada się pod poduszkę.

Termin zbioru: Od lipca do września.

Podobne prace

Do góry