Ocena brak

Lawenda "Hidcote"

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Lawenda 'Hidcote' o pachnącym, szarozielonym listowiu i fioletowych kwiatach utrzymujących się przez całe lato, to chyba najlepsza odmiana lawendy. Szczególnie dobrze tworzy ona zwarte i nisko rosnące żywopłoty wokół mniejszych ogrodów. Cała roślina wydziela mocny zapach. Z trudem wypuszcza ona młode łodyżki ze zdrewniałych pędów, więc na wiosną należy ją przyciąć do 1 cm starego przyrostu. Późnym latem rozmnażamy ją z sadzonek półzdrewniałych.

Jest w pełni odporna na mróz (do -15°C), ale gdy przemarznie, może wyglądać mniej atrakcyjnie, więc na okres zimy dobrze jest przenieść ją w osłonięte miejsce. W domu wymaga chłodu zimą i dobrej wentylacji latem.

Na dworze stawiamy ją blisko domu, by jej zapach mógł przenikać do środka przez otwarte drzwi oraz okna. Zapach jest mocniejszy gdy rośnie w słońcu. W domu uprawiamy w pełnym słońcu.

Rośliny na rabatach dobrze znoszą suche podłoże. Okazy w doniczkach wymagają starannego podlewania i powinny przez całe lato mieć wilgotne podłoże. W zimie podajemy dość wody, żeby liście nie zwiędły. Lawenda toleruje twardą wodę.

Dobrze rozwija się w suchej atmosferze. Przy silnych opadach gęste listowie przesiąka wodą i jest podatne na choroby grzybowe.

Wiosną ukorzenionym okazom należy wmieszać w górną warstwę podłoża wolno rozpuszczalny nawóz. Świeżo przesadzonych roślin nie nawozimy przez rok.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże na bazie gliny zawierające wapń. Zarówno kompost, jak i rośliny wymieniamy co 3-4 lata, chyba że dzięki przycinaniu zachowały ładny kształt. Toleruje ubogą glebę w ogrodzie.

Kwiatostany do suszenia zbieramy tuż przed zwiędnięciem kwiatów. Suszymy je przez dwa tygodnie w zacienionym miejscu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Skoczek sześciorek i zgłobik smużkowaty Ich larwy mogą kryć się w ochronnej wydzielinie. Likwidujemy je odpowiednim insektycydem. 

Choroby grzybowe mogą wystąpić na gęsto rosnących, żle wietrzonych okazach. Sadzomy rośliny nie bliżej niż na dotknięcie liścia i zapewniamy swobodny przepływ powietrza. Zaobserwowane zmiany grzybiczne jak najszybciej leczymy odpowiednim fungicydem.

Podobne prace

Do góry