Ocena brak

Lawenda francuska

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Ta niezwykła odmiana lawendy jest wiecznie zieloną rośliną, choć liście dojrzałych okazów stają się srebrnozielone. Jej kwiaty są mniejsze niż u zwykłej lawendy. Pojawiają się późną wiosną i latem. Ten gatunek najlepiej uprawiać w niewielkiej odległości od domu, skąd w ciepłe, letnie wieczory jej zapach będzie docierał bez przeszkód.

Lawenda jest odporną na niskie temperatury rośliną pochodzącą z regionów śródziemnomorskich. Ponieważ jej liście wyglądają ładniej, gdy nie są narażone na mróz, doniczkę z rośliną należy przenieść w chłodne, zimowe dni do pomieszczenia.

Powinna rosnąć w nasłonecznionym miejscu, gdzie będzie uwalniał się zapach olejków eterycznych.

Dojrzałe okazy tolerują suche warunki uprawy. Jednak w lecie kompost powinien być wilgotny. W zimie dostarczamy tylko tyle wody, aby utrzymać roślinę na granicy wegetacji, unikając nadmiernego przemoczenia bryły korzeniowej.

Lawenda nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności otoczenia, a nawet lepiej rozwija się w nieco bardziej suchym powietrzu. Obfite deszcze powodują, że jej ciasno rosnące liście namakają i stają się podatne na choroby grzybowe.

Może być uprawiana w tej samej doniczce przez kilka lat, ale wiosną należy wymienić wierzchnią warstwę ziemi i dodać wolno działający nawóz. Rośliny świeżo posadzone w kompoście na bazie gliny nie potrzebują dodatkowego dożywiania przez pierwszy rok.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost gliniasty. Przesadzamy co 4 lata. Poprawimy jej wygląd, sadząc obok nowe okazy.

Jesienią należy przyciąć roślinę, by zachować jej zwarty pokrój i usunąć przekwitnięte kwiaty. Nie przycinamy starszych pędów, bo lawenda niechętnie wypuszcza na nich nowe pędy. Przycinamy tegoroczny przyrost do około 1 cm. W zimnych regionach przycinanie wykonujemy późną wiosną, gdyż pędy stanowią ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce atakujące roślinę zwalczysz odpowiednim środkiem owadobójczym. 

Choroby grzybowe pojawiają się w warunkach zwiększonej wilgotności, gdy między ciasno rosnącymi liśćmi tworzy się ciepły, wilgotny mikroklimat. Należy wtedy przenieść doniczkę w miejsce, gdzie powietrze będzie mogło swobodnie krążyć dookoła niej, a zarażone miejsca natychmiast spryskać środkiem grzybobójczym.

Podobne prace

Do góry