Ocena brak

LAVAL PIERRE (1883-1945) polityk

Autor /ciamajda Dodano /25.02.2011

Wielokrotny minister spraw zagra­nicznych i premier rządu francu­skiego w okresie międzywojennymOpóźniał podpisanie paktu francusko-radzieckiego i usiłował nawiązać dobre stosunki z WłochamiW styczniu 1935 r. wspólnie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Samuelem Hoare'em opracował plan zakończenia wojny w Etiopii (Abisynii), uznający roszczeniaWłochów i legalizujący agresję.

By przeciwny przystąpieniu Francji dwojny z Niemcami; w czerwcu1940 r. użył swoich wpływów politycznych, aby doprowadzić do jaknajszybszego zawieszenia broni10 lipca 1940 r. wszedł do rządPhilippe'a *Petaina i objął stanowisko wicepremiera, które sprawowado grudnia tego roku.

W 1942 r. został premierem rządu *Vichy i prowadził politykę współdziałaniz Niemcami. Po wyzwoleniu Francprzez wojska alianckie uciekł dNiemiec, następnie do HiszpaniWydany władzom francuskimw 1945 r., stanął przed sądem i został skazany na karę śmierci.

Oczekując wykonania wyroku usiłowaotruć się, ale odratowano go i 9 października 1945 r. zginął, rozstrzelany przez pluton egzekucyjny.

Podobne prace

Do góry