Ocena brak

Lantana pospolita

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Na tej kilkuletniej, zawsze zielonej roślinie wyrastają w okresie od wiosny do jesieni cudowne kwiaty. Otwierają sią one, mając barwę żółtą, potem stają się pomarańczowe, a w końcu czerwone. Dobrze kontrastują z ciemnazielonymi, pomarszczonymi liśćmi. Uważajmy na lantanę, gdyż wszystkie jej części są trujące.

Zanim posadzimy ją na zewnątrz domu, muszą minąć przymrozki. Roślina, którą chcemy przezimować, powinna od późnej jesieni stać w pomieszczeniu, w temperaturze 13°C. Latem należy dobrze wietrzyć roślinę w domu. Bardzo gorące warunki nie są korzystne. Nasiona potrzebują do wykiełkowania 21-24°C.

Ustawiamy w pełnym słońcu. W oranżerii chronimy lantanę przed żarem słońca w południe.

W okresie wzrostu lantana wymaga dużych ilości wody. W zimie podajemy jej tylko tyle, by roślina nie uschła. Przed wysianiem zanurzamy nasiona na noc w ciepłej wodzie. Kiełkowanie może trwać trzy miesiące.

Lantana nie potrzebuje dodatkowej wilgotności, jeśli uprawiamy ją jako jednoroczną roślinę rabatową. Roślinę w doniczce, stojącą w domu należy w czasie letnich upałów zraszać wczesnym rankiem. Można także zmoczyć wężem ogrodowym wyłożoną płytkami podłogę na tarasie.

Nawozimy w okresie wzrostu, co 10-14 dni, zwykłym nawozem.

Roślina uprawiana jako kilkuletnia musi rosnąć w podłożu gliniastym i być przesadzana co roku na wiosnę. Wtedy też przycinamy ją do około 15 cm. Jeśli lantana jest uprawiana jako krzew pienny (na pojedynczej łodydze wyrasta korona rośliny), traktujemy koronę jako osobną roślinę i nie przycinamy pojedynczej łodygi. Jeśli uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną, wystarczy ziemia torfowa. Nasiona wysiewamy w torfowej mieszance na głębokości 3 mm.

Na wpół dojrzałe sadzonki łatwo można ukorzenić latem. Uszczykujemy wierzchołki wzrostu, by pobudzić krzewienie. Każdy pęd wyda wówczas kwiaty.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki mogą wzbijać się w górę wokół lantany przy poruszeniu jej liści. Roślina jest bardzo podatna na atak tego szkodnika, więc na wiosnę należy zastosować środki zapobiegawcze (odpowiedni insektycyd systemiczny).

Podobne prace

Do góry