Ocena brak

Lak pospolity

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina dwu-lub wieloletnia, 20--80 cm wysokości, słabo zdrewniała u nasady. Liście wąskie, podłużno-lance-towate, całobrzegie, sztywne, z widełko-watymi włoskami. Kwiaty wielkie, silnie pachnące, ze zlotożóltymi płatkami korony, które - szczególnie u odmian uprawnych - mogą być także brunatne lub pomarańczowoczerwo-ne i osiągać długość do 2,5 centymetra. Odstające w górą, owłosione łuszczyny mają 2,5-6,0 cm długości i są ściśnięte od strony grzbietu. Kwiaty w gęstych gronach.  

Siedlisko: Mury, ruiny, skały, na glebach kamienistych, często w pobliżu domów. Jako roślina ozdobna uprawiany również w ogrodach. Istnieje wiele odmian ogrodowych; mogą być one używane tak, jak gatunek dziki.

Rozmieszczenie: Pierwotnie dziko w Europie Południowo-Wschodniej; obecnie zadomowiona i zdziczała także w innych okolicach Europy Południowej, a nawet w pewnych częściach Europy Środkowej i Zachodniej.

Okres kwitnienia: Od maja do czerwca.

Substancje zawarte w roślinie: Glikozyd chei-rantyna, glukoiberyna, olejki eteryczne, kwer-cetyna, mirozyna, garbnik.

Zastosowanie i działanie: Działanie uspokajające przy czynnościowych zaburzeniach serca, szczególnie w połączeniu z chorobami wątroby i przewodów żółciowych; łagodnie przeczyszczający i wzmagający menstruację.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Cheiri): 1 LH jako napar; szczególnie skuteczne na sercenasiona (Semen Cheiri): 1 LH jako zimny wyciąg. WLH: Cheiranthus cheiri (świeża roślina).

Termin zbioru: Od maja do sierpnia.

Podobne prace

Do góry