Ocena brak

Lak Perowskiego

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ten gatunek laku, czasem sprzedawany jako pszonak (Erysimum x allonii), zaczyna kwitnąć w maju, gdy okres kwitnienia innych jego gatunków dobiega już końca. Najbardziej znaną odmianą jest atrakcyjny 'Orange Bedder' o pomarańczowych kwiatach. Jednak Ch.x allionii jest dostępny również w kolorze żółtym, jak też w postaci znacznie większej odmiany 'Bowlers Mauve' o purpurowych kwiatach. Roślina ta może kwitnąć przez ponad osiem tygodni. Kwiaty często utrzymują się aż do późnego lata. Podobnie jak lak pospolity, lak Perowskiego ma silny zapach i powinien rosnąć w miejscu, gdzie jego woń będzie nas szczególnie cieszyć. Ta wiecznie zielona roślina jest byliną, ale większość ogrodników traktuje ją jak dwuletnią. Można ja uzyskać z nasion lub kupić jako mały okaz jesienią. W domu, rosnąc w doniczce, lak Perowskiego uda się tylko w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu. Po przekwitnięciu należy go wyrzucić. Na zewnątrz domu dobrze rośnie na odsłoniętych stanowiskach.

Wszystkie laki są w pełni odporne na mróz i wytrzymują temperatury tak niskie, jak -15°C. Zbyt dużo ciepła i brak wody w lecie powoduje więdnięcie rośliny. Nasiona potrzebują do wykiełkowania od 18 do 21°C.

Uprawiamy w jasnym świetle, lecz poza zasięgiem słońca w południe. Ten gatunek pozostaje w ogrodzie dłużej niż lak pospolity i nadmiar bezpośredniego słońca mu zaszkodzi. Wczesnym latem wysiewamy nasiona w skrzynkach na dworze i stawiamy w cieniu. Nasiona wysiane do gleby w ogrodzie mają dość wilgoci, by wytrzymać większe nasłonecznienie.

Rośliny w pojemnikach podlewamy regularnie i obficie, gdy wiosną zaczną wzrastać temperatury. Unikajmy nadmiernego podlewania zimujących okazów. Lak przetrwa zimę, jeśli ma sucho.

Lak Perowskiego nie wymaga zwiększonej wilgotności otoczenia.

Jeśli sadzamy lak co roku w świeżej ziemi, nawożenie jest zbędne.

Roślinę wyrzucamy po przekwitnięciu lub sadzimy w ogrodzie, więc przesadzanie jest zbędne. Nasiona należy wysiać i pikować do podłoża torfowego (z dodatkiem wapnia, by obniżyć jego kwasowość, bo roślina tego nie lubi). Potem sadzimy ją w miejscu, w którym ma kwitnąć, do przepuszczalnej ziemi na bazie gliny lub torfu. Wysiewamy nasiona w czerwcu, a wysadzamy na dwór pod koniec września.

By pobudzić rozkrzewianie i kwitnienie, uszczykujemy czubki młodych roślin, gdy mają 5 cm wysokości i znowu, gdy mają 10 cm.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wirus mozaiki dalii i kiła kapusty powodują nagłe więdnięcie i wyniszczenie rośliny. Dlatego uprawiamy lak w czystych pojemnikach i w świeżej, sterylnej ziemi, by zminimalizować ryzyko infekcji. Unikajmy sadzenia siewek w ogrodzie, jeśli podejrzewamy obecność którejś z wyżej wymienionych chorób.

Podobne prace

Do góry