Ocena brak

LA ROMANY DYWIZJA

Autor /AlbertynaII Dodano /12.06.2013

Kombinowana dyw. wydzielona w 1807 z wojsk hiszp. i włączona do armii franc. na mocy traktatu z San Ildefonso (1796). Miała wspierać Francuzów w wojnie z Prusami i Rosją, ale została przetransportowana na płn. Europy, na wybrzeża Bałtyku, dopiero latem 1807, po zawarciu pokoju w Tylży. Na czele dyw. stanął gen. Pedro Caro y Sureda, markiz de La Romana, stąd jej nazwa. W jej skład wchodziły 4 pułki piech. (Asturias, Princesa, Guadalaxara i Zamora), 2 bat. lekkiej piech. (pierwszy ochotników Barcelony i drugi ochotników Katalonii), 3 pułki ciężkiej jazdy (del Rey, del Infante i de Algarbe), 2 pułki dragonów (Almensa i Yilla Viciosa) oraz 4 baterie art. Łącznie liczyła 9152 żoł.

Dyw. znalazła się na terytorium Danii, sprzymierzonej z Francją. Kiedy zaczęła się wojna w Hiszpanii, franc. dow. rozrzuciło jąpo całym niemal terytorium Danii poszczególnymi pułkami i bat., tak aby żoł. nie mogli się komunikować między sobą i byli odcięci od jakichkolwiek informacji z Płw. Iberyjskiego. Jednocześnie otaczano Hiszpanów szczególnymi względami, aby utrzymać ich w wierności dla Napoleona.

Marsz. Bernadotte, do którego korpusu należała dyw., wziął sobie eskortę z p. del Rey. Mimo to agentom ang. udało się dotrzeć do Hiszpanów i nakłonić ich do zerwania z Francuzami. Markiz La Romana zdołał skupić większość swojej dyw. na wyspie Langeland, a następnie załadować na okręty ang. adm. Richarda Keata. Oddziały te zostały przewiezione do hiszp. portu Santander, gdzie wylądowały w VIII 1808.

Weszły one jako 5 dyw. w skład Armii Galicji dowodzonej przez gen. Joachima Blakęa i uczestniczyły w walkach z Francuzami na przełomie 1808-1809. Tymczasem Francuzom udało się zatrzymać większość żoł. pułków: Asturias, Guadalaxara i de Algar-be. Zostali oni internowani, a 13 II 1809 znaczna ich część „ochotniczo” wstąpiła do p. Joseph- Napoleon.

Podobne prace

Do góry