Ocena brak

Kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty

Autor /Satan666 Dodano /28.03.2013

Znane od bardzo dawna powiedzenie, które zwykle towarzyszy strategii „kupuj wysoko,, sprzedawaj jeszcze wyżej”, brzmi „kupuj pogłoski, sprzedawaj takty". Pod wieloma względami może to być strategia efektywna, ale inwestor musi być gotów zaakceptować określone warunki. Pogłoska może być na przykład sfabrykowana w zamiarze wywindowania ceny

Doradcy finansowi lub maklerzy na ogół odwodzą ludzi od kupowania akcji jedynie na podstawie pogłosek. W ostatnich kilku latach pojawiało się wiele fałszywych wieści dotyczących przejęcia jednej firmy przez drugą. Kursy szybko powracały wówczas do poziomu wyjściowego. W większości przypadków pogłoski najlepiej ignorować.

Jest wiele przypadków, w których „sprzedawanie faktów” okazuje się przedwczesne: kilka lat temu firma Firestone otrzymała ofertę wykupu po 40 dolarów za akcję, ale kiedy pojawił się nowy kontrahent, cena wzrosła do 70 dolarów. Wysokość początkowej oferty złożonej lirmie Piilsbury również poważnie się zwiększyła. Podobnie było w przypadku NWA, kiedy na scenie pojawił się nowy oferent. Sprzedawanie faktów może okazać się działaniem przedwczesnym.

Kiedy jednak sytuacja wydaje się stabilizować, rozsądnie jest sprzedać akcje przed ukształtowaniem się szczytu. Może to być trudne zwłaszcza wówczas, gdy cena nadal rośnie powyżej wyznaczonego wcześniej poziomu realizacji zysków. Wielu inwestorów uspokaja się myślą, że wyjdą z rynku przy pierwszej oznace kłopotów. Problem polega jednak na tym, że nagłe spadki mogą przyjść bez żadnego ostrzeżenia. Zyski potrafią się ulotnić w kilka minut.

A zatem musimy zdawać sobie sprawę, że kupowanie pogłosek i sprzedawanie faktów dokonanych jest ryzykowną spekulacją, która może zakończyć się stratą. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje pogłosek: rozpowszechniane przez media oraz niejawne. Kiedy pogłoska trafi do mediów, może być za późno, bv ją wykorzystać, natomiast w drugim przypadku może się ona okazać całkowicie sfabrykowana i fałszywa. Większość wytrawnych inwestorów unika dokonywania transakcji na podstawie pogłosek. Lepiej jest szukać solidnych firm, które mogą stanowić atrakcyjny przedmiot przejęcia. Nawet jeśli firma nie zostanie wykupiona, to inwestor ma przynajmniej dobre akcje po rozsądnej cenie.

Podobne prace

Do góry