Ocena brak

Kultura ubóstwa

Autor /WawrzyniecxD Dodano /04.01.2012

Zjawisko względne, amerykański biedak w Rwandzie bogaczem.

Definicja: minimum rzeczy niezbędnych dla utrzymania sprawności fizycznej. Definicja względna określenia do średniego bogactwa w danym kraju – część średniej w danym kraju. Średnia nie może być niższa od minimum biologicznego. Ludzie uznają się za ubogich przez pewne obiektywne kryteria i jakiś poziom. Kultura ubóstwa wprowadził Oskar Lewis – badał antropologicznie biedotę. Ubóstwo to nie tylko brak czegoś, ale styl życia mający wartości i postawy (subkultura). Ludzie wytworzyli własne wartości, które aprobują i nie chcą ich zmienić.

Ma ten system wartości pewne elementy negatywne dezorganizację życia rodzinne, brak dzieciństwa, małżeństwa konsensualne, porzucenie dzieci przez małżonków. Ci ludzie nie są przygotowani do kontaktów z organizacjami społ. nie potrafią się w nich zachować. Ta koncepcja jest krytykowana ponieważ podobno nie dotyczy całego środowiska tylko pewnych środowisk od pokoleń w ubóstwie. Rodman zarzucił Lewisowi, że to tylko pozór, bo ci ludzie nie porzucili starych wartości, tylko nie mają na nich szansy. Jeśli dać im szansę to będą się uczyć, uczestniczyć w życiu politycznym, kandydować w polityce itd. Rola zasiłku dla bezrobotnych.

Zdaniem Mareya w USA praktyka państwa opiekuńczego pokazała, że wydawanie pieniędzy na pomoc dla ubogich jest bezsensowna, bo mimo kolosalnego wzrostu nakładów zjawisko ubóstwa się nasiliło. Postuluje, że są to pieniądze źle wydane i należy je zmniejszyć.

Podobne prace

Do góry